Reklama

Niedziela Przemyska

Diakonat to służba

W niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego, 16 maja, kiedy Kościół wspomina także św. Andrzeja Bobolę, w trzech parafiach naszej archidiecezji odbyły się święcenia diakonatu.

Niedziela przemyska 21/2021, str. III

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Archiwum WSD Przemyśl

Nowi diakoni archidiecezji przemyskiej

Nowi diakoni archidiecezji przemyskiej

Wydarzenia, jakie miały miejsce w Ustrzykach Dolnych, Nozdrzcu i Wisłoku Wielkim wzbogaciły nasz lokalny Kościół o sześciu nowych diakonów. W tej szczególnej chwili upatrujemy wielki dar dla nas samych, mając nadzieję, iż przyniesiemy obfity owoc służąc przemyskiemu Kościołowi.

Z rąk metropolity przemyskiego abp. Adama Szala w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych święcenia przyjęli dk. Mariusz Fal oraz dk. Krzysztof Kawulka. Mszy św. koncelebrowanej w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nozdrzcu przewodniczył natomiast biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Krzysztof Chudzio. Dzięki jego posłudze święcenia przyjęli dk. Adam Jakielaszek oraz dk. Sebastian Pilszak. W parafii św. Onufrego w Wisłoku Wielkim biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek udzielił święceń diakonatu dwóm pozostałym kandydatom: dk. Dominikowi Świetlakowi oraz dk. Sebastianowi Turkowi. Cieszymy się z faktu, że w tym roku udało się, mimo sytuacji epidemiologicznej, zorganizować święcenia na terenach parafii naszej archidiecezji, wracając tym samym do wieloletniej tradycji.

Reklama

Święcenia diakonatu to wyjątkowy moment w życiu każdego kleryka. Jest on zwieńczeniem pięcioletniej formacji, w czasie której alumn, dojrzewając zarówno pod względem intelektualnym, jak i osobowościowym, decyduje się na to, aby swoje życie poświęcić Panu Bogu. Można zobaczyć to szczególnie w trzech zobowiązaniach, które z tego faktu wynikają. Pierwszym z nich jest posłuszeństwo wyrażone względem biskupa diecezjalnego, polegające na gorliwym wypełnianiu powierzonych przez niego obowiązków. Drugie z nich stanowi modlitwa brewiarzowa za cały Kościół na świecie, którą odmawia się pięć razy w ciągu dnia. Ostatnim ze zobowiązań jest celibat, czyli bezżeństwo dla Królestwa Bożego. Dzięki niemu każdy diakon, jak i kapłan może zupełnie poświęcić się służbie Panu Bogu oraz drugiemu człowiekowi.

Aby pokrótce przedstawić zakres obowiązków, jakie niesie ze sobą sprawowanie zaszczytnej posługi diakona, niech posłużą słowa homilii obrzędowej, podczas których biskup zwraca się do wiernych: „Umocnieni darem Ducha Świętego, (diakoni) będą pomagać biskupowi i jego prezbiterom w posłudze słowa, ołtarza i miłości, okazując się sługami wszystkich. Jako słudzy ołtarza będą głosić Ewangelię, przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską”.

W tym szczególnym czasie pragniemy uwielbić Pana Boga za dary, którymi nas obdarzył, pozwalając nam tym samym pełnić służbę w przemyskim Kościele. Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do wzrostu naszego powołania. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy pod adresem Rodziców, Rodzeństwa, wszystkich Księży zaangażowanych w naszą formację, a także ludzi dobrej woli, którzy wspierali nas modlitwą, cierpieniem oraz dobrym słowem. Mamy nadzieję, że przyjęty przez nas sakrament pozwoli nam coraz głębiej odkrywać piękno Pana Boga i ukazywać Go ludziom spotkanym na naszej drodze.

2021-05-18 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do neoprezbiterów: Nie należycie do siebie samych

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

święcenia

święcenia diakonatu

Bożena Sztajner/Niedziela

„Odtąd już nie należycie do siebie samych. Bo za wielką cenę zostaliście nabyci Bogu, jako Jego słudzy jednania, dźwigania ludzi, dźwigania tego świata z jego ciemności i grzechu” - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w sobotę 8 czerwca podczas uroczystej liturgii w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń kapłańskich dziewięciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Mszę św. z abp. Wacławem Depo koncelebrowali m. in. przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego, na czele z rektorem ks. dr Grzegorzem Szumerą oraz księża proboszczowie z rodzinnych parafii neoprezbiterów.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu

2021-09-27 23:36

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Podczas Eucharystii 27 września młodzież parafii przyjęła sakrament bierzmowania z rąk abp. Józefa Kupnego. Metropolita wrocławski poświęcił też unikatowe organy hybrydowe. To drugie tego typu organy w Polsce oddane do użytku.

W homilii abp Kupny nawiązał do obu wydarzeń. Mówiąc o poświęceniu instrumentu podkreślił, jest jest on jak żaden inny związany z liturgią. – Żeby zagrać symfonię, nie wystarczy jeden instrument, potrzebna jest orkiestra. I co ciekawe – każdy z instrumentów ma do wykonania inną partię. Można powiedzieć, że każdy z nich po odłączeniu od pozostałych niewiele znaczy. Ma swoją wartość wtedy, gdy jest we współbrzmieniu z pozostałymi. Razem dopiero tworzą symfonię. Przywołuję to porównanie w kontekście wydarzenia, które dziś przeżywamy w Waszej parafii. Jest to właśnie poświęcenie instrumentu organowego. Ma on służyć tej wspólnocie, ma pomagać w modlitwie. Jest on również znakiem jedności. Jest to znak tego, co my w tym kościele tworzymy – mówił ksiądz arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję