Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ostatnia wycieczka kard. Wojtyły

Trasa ze Skawicy na Przełęcz Lipnicką to nieformalne pożegnanie kard. Karola Wojtyły z polskimi górami. Była to ostatnia z jego odnotowanych górskich wycieczek przed wyborem na papieża. Szlak oznakowali pamiątkowymi tablicami żywieccy górale, nadając trasie nazwę Ostatniej Wycieczki.

Niedziela rzeszowska 43/2020, str. IV

[ TEMATY ]

turystyka

szlaki papieskie

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Babia Góra – najwyższe wzniesienie Beskidu Żywieckiego

Babia Góra – najwyższe wzniesienie Beskidu Żywieckiego

W wyprawie, która odbyła się 9 września 1978 r. towarzyszyli kardynałowi dwaj przyjaciele ks. Stanisław Dziwisz i ks. Tadeusz Styczeń z KUL. Dzień był deszczowy i zmoknięci wędrowcy po zejściu na Przełęcz Krowiarki pojechali autem do proboszcza w pobliskiej Zawoi, aby się trochę wysuszyć. Ta niezapowiedziana wizyta mocno utkwiła w pamięci proboszcza ks. Władysława Wądrzyka. Po pewnym czasie lokalna społeczność postanowiła upamiętnić ten pobyt kard. Karola Wojtyły.

Początkowy odcinek szlaku ze Skawicy Górnej na Suchą Górę prowadzi asfaltową drogą, więc trasę można skrócić o godzinę podjeżdżając autem na duży parking i pole biwakowe należące do Nadleśnictwa Sucha. Stąd szlak (znaki niebieskie) mozolnie i dość stromo wspina się zalesionym zboczem ku górze, aż wychodzi na rozległą, widokową Przełęcz Kucałową. Stąd w pół godziny dotrzemy do kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów na Okrąglicy, która została poświęcona jesienią 1989 r. Od tego czasu, co roku w pierwszą niedzielę października odbywa się tutaj, gromadząca tłumy, uroczysta Msza św., będąca formalnym zakończeniem letniego sezonu w górach.

Reklama

Po powrocie na przełęcz należy skierować się do schroniska na Hali Krupowej. Schronisko jest czynne cały rok, więc można tu przenocować, a na pewno zatrzymać się na postój, aby wzmocnić siły. Dalej szlak wspina się na niezalesione wypiętrzenie nazywane Jasną Górą, po czym wchodzi w wysoki sosnowy las i obchodzi południowym zboczem wzniesienie Złota Grapa.

Wkrótce dochodzimy stąd do Policy. Na jej szczycie znajduje się wysoki krzyż, a kilkadziesiąt metrów dalej pomnik Ofiar Katastrofy Lotniczej z 1969 r. w kształcie statecznika ogona samolotu. Stąd 2 godziny dzieli nas od końcowego punktu szlaku – Przełęczy Lipnickiej, popularnie nazywanego Krowiarkami. Znajduje się tam pamiątkowy kamień upamiętniający pobyt Karola Wojtyły w 1938 r. Wówczas to kompania junaków, do której należał świeżo upieczony maturzysta Karol Wojtyła, odbywała przysposobienie obronne budując drogę do Krowiarek. Junacy nocowali u górali w Zubrzycy Górnej. W czasie owego pobytu Karol często służył jako ministrant do porannej Mszy św. w zubrzyckim kościele św. Michała Archanioła.

Trasę można bez problemu przebyć w ciągu jednego dnia. Jest na tyle łatwa, że można wyruszyć na nią z dziećmi. Pewnym ograniczeniem jest powrót do miejsca wyjścia. Ani z Zubrzycy Górnej, ani z Przełęczy Lipnickiej (Krowiarki) nie ma regularnego połączenia transportowego ze Skawicą. Trzeba liczyć na autostop. Warto rozważyć również nocleg w schronisku na Hali Krupowej, aby móc podziwiać ze szczytu Złotej Grapy przepiękny zachód i wschód słońca nad Beskidami.

Dzisiejszym artykułem kończymy tegoroczny cykl poświęcony szlakom i miejscom w Polsce szczególnie ukochanym przez św. Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że opisane przez nas trasy zachęcą czytelników Niedzieli do wyruszenia na łono pięknej polskiej przyrody i będą okazją do kontemplacji nauki wielkiego papieża. Do zobaczenia na szlaku!

Więcej informacji o miejscach papieża Polaka w książce autorów artykułu pt. POLSKA. Na szlakach św. Jana Pawła II, Wyd. Jedność. Album dostępny po polsku i angielsku (m.in. w QUO VADIS w Rzeszowie, ul. Warszawska 31).

2020-10-20 21:56

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Japonia: media omawiają cele przyszłej wizyty papieża

Tokijski dziennik „The Japan Times” podał 4 października szczegółowy program wizyty Franciszka w Japonii w dniach 23-26 listopada. W komentarzu agencji KYODO podkreślono „głos papieża w sprawie wyrzeczenia się przez ludzkość broni jądrowej” oraz „uczczenie ofiar katastrofy w elektrowni atomowej w 2011 r.”.

Z kolei najbliższe niedzielne wydanie tygodnika katolickiego „Katorikku Shimbun“ zamieściło wypowiedzi biskupów diecezji Hiroszimy, Nagasaki i Tokio, do których za półtora miesiąca zawita Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Życie to dar - Arkadio o swoim najnowszym klipie

2021-09-27 08:43

[ TEMATY ]

muzyka

prolife

screen

Arkadio w specjalnej rozmowie z portalem niedziela.pl opowiada o swoim najnowszym utworze "Pokaż mi szlak", którego motywem przewodnim jest obrona życia.

Damian Krawczykowski: Dlaczego premierę swojego najnowszego klipu zaplanowałeś właśnie na 19 września?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję