Reklama

Wiadomości

Rodzina, inwestycje i bezpieczeństwo

Sprawy kluczowe to rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność. To właśnie te pięć spraw symbolizuje Polskę, która potrafi połączyć tradycję z nowoczesnością – powiedział w orędziu na drugą kadencję prezydent Andrzej Duda.

Niedziela Ogólnopolska 33/2020, str. 26-27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

KPRP/Jakub Szymczuk

Złożenie wieńca przed figurą Chrystusa przez parę prezydencką to był ważny akcent szacunku dla symboli religijnych, bo wcześniej miejsce to zostało sprofanowane

Złożenie wieńca przed figurą Chrystusa przez parę prezydencką to był ważny akcent szacunku dla symboli religijnych,
bo wcześniej miejsce to zostało sprofanowane

Choć polityczne nastroje w Polsce są mocno rozchwiane, to jednak zaprzysiężenie prezydenta na drugą kadencję odbyło się spokojnie i bez większych incydentów. Andrzej Duda zapewniał o kontynuacji dotychczasowej polityki wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej, a także wskazał na bezpieczeństwo narodowe i gospodarcze w trudnych czasach pandemii. – Wierzę w Polskę. Jesteśmy dumnym i wspaniałym narodem. Wierzę w Polaków! W naszą mądrość i pracowitość, naszą wytrwałość i odwagę. Wierzę, że poradzimy sobie z wyzwaniami, które stawia przed nami obecny czas – powiedział prezydent RP.

Niestety, do przewidzenia było także zachowanie opozycji. O ile Konfederacja, Koalicja Polska i Lewica pojawiły się na Zgromadzeniu Narodowym w Sejmie, to miejsca największej formacji opozycyjnej były tego dnia prawie puste. – W Zgromadzeniu Narodowym, ze względu na szacunek dla instytucji państwowych, udział weźmie delegacja parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej. W zaprzysiężeniu prezydenta nie wezmą udziału szefowie partii wchodzący w skład KO jako wyraz sprzeciwu za łamanie konstytucji – poinformował 5 sierpnia Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Po pierwsze: rodzina

Reklama

Andrzej Duda swoją drugą kadencję rozpoczyna w bardzo trudnych warunkach, po najdłuższej i wyczerpującej kampanii wyborczej. Do tego dochodzi niepewność jutra związana z pandemią i kryzysem gospodarczym, który wkracza do globalnej gospodarki. Dlatego w swoim orędziu skupił się na sprawach najbardziej fundamentalnych. – Po pierwsze: rodzina. Rodzina jako fundament, bo tworzy i kształtuje społeczeństwo, gospodarkę, kulturę. Musimy czynić wszystko, aby chronić rodzinę i dbać o warunki dla jej rozwoju. Dlatego podpisałem Kartę Rodziny oraz zobowiązałem się do utrzymania wszystkich programów społecznych, które zostały wprowadzone podczas mojej prezydentury – zapewnił prezydent. – Nasz wielki rodak św. Jan Paweł II apelował wielokrotnie, abyśmy otoczyli rodzinę szczególną ochroną. Zarówno w wymiarze prawnym, jak i ekonomicznym – dodał.

Andrzej Duda zaapelował o wzajemny szacunek i poszanowanie godności. Nawoływał wszystkich w Sejmie, by wspólnie bronić prawdy o tym, że piękno, pomyślność i zamożność naszego kraju jest wspólnym dziełem wszystkich Polaków, bo wszyscy obywatele Rzeczypospolitej są sobie równi. – Nie ma różnicy między mieszkańcami wielkich miast, małych miasteczek i wsi. Każdy ma swoją godność. Nie dzielimy Polaków na lepszych i gorszych ze względu na zarobki, wykształcenie, poglądy czy wyznanie religijne. Polakiem jest każda osoba lojalna wobec Rzeczypospolitej i wobec swoich współobywateli – podkreślił prezydent.

Bezpieczeństwo i inwestycje

Andrzej Duda przed Zgromadzeniem Narodowym poruszał także tematy bezpieczeństwa i ochrony miejsc pracy, co w okresie pandemii i kryzysu będzie o wiele trudniejsze. Na drodze wzrostu gospodarczego mają pomóc Polsce nowe i odważne inwestycje. – Potrzebujemy przedsięwzięć wielkich – takich jak Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej, budowa i rozwój portów morskich, transportu morskiego oraz przemysłu stoczniowego. Konieczne są inwestycje i nakłady na budowę dróg, a także linii kolejowych w całej Polsce. Ale potrzebne są też inwestycje lokalne. W każdej części Polski, w każdym województwie, w każdym powiecie, w każdej gminie – wskazał Andrzej Duda.

Reklama

Kolejnym filarem prezydentury jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo, czyli nie tylko wojsko czy policja, ale także bezpieczeństwo energetyczne, zdrowotne czy żywnościowe. Prezydent dziękował rolnikom za ich pracę, dzięki której Polacy mają pod dostatkiem żywności. Bezpieczeństwo to także energetyka i budowa gazociągu z Norwegii oraz rozbudowa gazoportów w Szczecinie i Gdańsku. – Szczególna okazja do działań na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju i naszego kontynentu pojawi się także w 2022 r., kiedy to Polska obejmie prezydencję w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie – wskazał Andrzej Duda.

Obronność militarna stała się także tematem wystąpienia podczas objęcia zwierzchnictwa prezydenta RP nad Siłami Zbrojnymi. Na placu Piłsudskiego przypomniano, że pierwsza kadencja przyniosła wiele sukcesów pod względem bezpieczeństwa, a zwłaszcza realne zacieśnienie współpracy z NATO i USA. – Żołnierze, obiecuję wam, że przez te kolejne 5 lat będę czynił wszystko, aby wasz wysiłek wspierać. Będę czynił wszystko, abyście mogli służyć spokojnie, bezpiecznie, mając jak najlepsze wyposażenie – zapewniał prezydent i zadeklarował kontynuację programów modernizacji polskiej armii.

Boże, błogosław Polsce

W trakcie inauguracji drugiej kadencji prezydenta RP Andrzeja Dudy nie zabrakło także modlitwy. W południe w bazylice św. Jana Chrzciciela odprawiona została tego dnia Msza św. w intencji ojczyzny i prezydenta. – Dziękujemy Tobie, Wszechmogący Boże, Władco narodów, za wszystko to, co dobrego udało się dokonać panu prezydentowi podczas pierwszej kadencji. Prosimy, wspieraj tego, którego postawiłeś na czele naszej ojczyzny, i spraw, aby wypełniając sumiennie swoje obowiązki, kierował się Twoją wolą i zapewnił powierzonym sobie rodakom wolność, ład i pokój – powiedział w homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Msza św. to niejedyny religijny akcent tego dnia. Wcześniej prezydencka limuzyna zatrzymała się przed bazyliką Świętego Krzyża, aby para prezydencka mogła złożyć wieniec biało-czerwonych kwiatów przed słynną figurą Chrystusa z krzyżem. To był ważny i niespodziewany akcent szacunku dla symboli religijnych, bo kilka dni wcześniej miejsce to zostało sprofanowane przez aktywistów LGBT. Zresztą o spuściźnie chrześcijańskiej prezydent mówił także w Sejmie. – Wierzę w Boga, ale jednocześnie wiem, że nie każdy musi w Niego wierzyć, żeby szanować uniwersalne wartości i tradycje, z których wyrosła Polska. Bo szanują je i doceniają zarówno ludzie wiary, jak i osoby niewierzące. Polska znalazła się w Europie, przyjmując chrzest w 966 r. Jesteśmy częścią Europy od 1054 lat. Nie zapominamy o tym! – podkreślił prezydent. Swoje orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym zakończył słowami: „Boże, błogosław Polsce!”.

2020-08-12 08:35

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sto lat dla Prezydenta

[ TEMATY ]

prezydent

Kraków

Andrzej Duda

M. Fortuna-Sudor

W drugi dzień po objęciu urzędu, 7 sierpnia br. prezydent RP Andrzej Duda wspólnie z małżonką Agatą Duda - Kornhauser i ministrami przybył do Krakowa. W katedrze wawelskiej gości powitał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz wraz z przedstawicielami Krakowskiej Kapituły Katedralnej.

Pierwsza Para RP zatrzymała się na chwilę modlitwy przy konfesji św. Stanisława. Po dokonaniu wpisu do pamiątkowej księgi uczestnicy spotkania w katedrze zeszli do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie złożono kwiaty na grobie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii oraz marszałka Józefa Piłsudskiego, a kard. Stanisław Dziwisz poprowadził modlitwę w intencji zmarłych.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Być radykalnym jak św. Franciszek

2021-09-26 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Św. Franciszek z Asyżu

Jutrzyna

Magdalena Lewandowska

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada dopiero 4 października, w Jutrzynie w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka już 26 września odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im bp Jacek Kiciński. – Bardzo się cieszę, że mogę odwiedzić duchowych synów i córki św. Franciszka z Asyżu i razem z wami przeżyć uroczystość odpustową, 5. rocznicę ogłoszenia nowego sanktuarium i udzielić sakramentu bierzmowania. Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Bogu za dar naszej wiary i za przykład św. Franciszka, który uczy nas, jak żyć Słowem Bożym i jak to Słowo wprowadzać w codzienność – mówił do zebranych hierarcha. I podkreślał: – Jezus mówi dziś „Masz być radykalny”! Nie wolno z grzechem iść na kompromis. Jeśli coś jest powodem twojego grzechu, pozbądź się tego – jeśli jest to komputer, odetnij się od sieci, jeśli telefon jest powodem grzechu, zerwij łączność. Prawdziwe nawrócenie zacznie się wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i poprosimy Boga o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję