Reklama

Niedziela Wrocławska

Hostia w szpitalu

W kaplicy szpitalnej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu jest nowa monstrancja. Szpitalna adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie pandemii ma wyjątkowe znaczenie.

Niedziela Ogólnopolska 17/2020, str. 63

[ TEMATY ]

szpital

Magdalena Wojtak

Monstrancja w szpitalu przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu

Monstrancja w szpitalu przy ul. Kamieńskiego
we Wrocławiu

Wcześniej planowałem, że poświęcenie będzie uroczyste, ale w obecnej sytuacji nie powinniśmy czekać, adoracja powinna trwać – mówi o. Ezechiel Adamski OFM, kapelan szpitalny.

Monstrancja przypomina płomień, którego centrum stanowi Hostia, a nad nią widoczny jest metalowy, pozłacany krzyż. Dzięki wykorzystaniu do projektu drewna Hostia wygląda tak, jakby ukrywała się w gałęziach jesionu, bo rzeczywiście wykonał ją z drewna pozyskanego z prawie 300-letniego jesionu Maciej Szczepanek, artysta z Obornik Śląskich.

Reklama

Lunula, czyli ta część monstrancji, która jest oprawką przytrzymującą Najświętszy Sakrament, została wykonana ze złota. O. Ezechiel, który zaprojektował monstrancję, chciał, aby kształtem przypominała płomień symbolizujący ogień Bożej miłości.

– Kiedy odwiedzam oddziały szpitalne i ludzi, którzy cierpią, gdy rozmawiam z osobami opiekującymi się chorymi to sam wobec cierpienia bywam bezradny, dlatego głoszenie światu Bożej miłości jest sprawą najważniejszą. Tylko ta miłość może być odpowiedzią i ukojeniem na każdy ból i na każda chorobę. Ogień Bożej miłości jest jedynym miejscem, do którego powinniśmy wrzucać nasze choroby i bezradności – tłumaczy franciszkanin.

Adoracja Najświętszego Sakramentu odbywa się w szpitalnej kaplicy trzy razy w tygodniu – we wtorki, czwartki i piątki. Teraz, w tym szczególnym okresie, adoracja odbywa się codziennie. – Wszystko po to, aby pracownicy też mogli przyjść do kaplicy na krótką chwilę modlitwy, po umocnienie i wsparcie – mówi o. Ezechiel. – Ale wszyscy dbamy o to, aby w środku nie było więcej niż pięć osób i zachowujemy stosowną odległość. W czasie zagrożenia epidemicznego wizyty kapelana na oddziałach zostały odwołane, kapłan przychodzi tylko na konkretne wezwanie i prośbę chorego. Czas, który do tej pory zajmowały mu odwiedziny chorych w salach, spędza na trzygodzinnej adoracji w kaplicy. – Jestem w kaplicy i trwam w oczekiwaniu, w każdej chwili gotowy na wezwanie – mówi o. Ezechiel.

2020-04-21 12:06

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Robot da Vinci

Niedziela Ogólnopolska 13/2016, str. 36-37

[ TEMATY ]

szpital

Wrocław

lekarz

Agnieszka Bugała

We Wrocławiu znajduje się jedyny robot da Vinci w Polsce. Prof. Wojciech Witkiewicz przy konsoli da Vinci

We Wrocławiu znajduje się jedyny robot
da Vinci w Polsce. Prof. Wojciech
Witkiewicz przy konsoli da Vinci

Stolica Dolnego Śląska gościła światowej sławy chirurgów z kilku krajów Europy i USA. W dniach 4-5 marca 2016 r. we Wrocławiu odbył się II Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej i I Polsko-Włoskie Sympozjum Chirurgii Robotowej w Onkologii

To nie przypadek, że kongres odbył się właśnie we Wrocławiu. Ze stolicą Dolnego Śląska ściśle wiąże się historia polskiej i europejskiej chirurgii. Miasto jest kolebką światowej torakochirurgii. To tutaj Jan Mikulicz-Radecki dokonał pierwszej na świecie operacji na otwartej klatce piersiowej. – Po ponad 80 latach wykonaliśmy operację z udziałem robota da Vinci w ramach Światowego Dnia Innowacji; dziś Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury, dlatego tak ważne dla nas było zorganizowanie tego kongresu – mówi prof. Wojciech Witkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję