Reklama

Wiadomości

Bezpieczeństwo pracy zdalnej

Wielu z nas musi zostać w domu, który stał się jednocześnie szkołą, uczelnią czy salą gimnastyczną, ale też miejscem pracy zdalnej.

Telefon, smartfon i komputer z dostępem do internetu – to najbardziej popularne technologie wykorzystywane w pracy zdalnej. Częste, może nieraz ocierające się o nerwicę natręctw, sprawdzanie poczty elektronicznej, godziny spędzane na Skypie i niezliczone tele– lub wideokonferencje – to teraz nasza codzienność. Musimy więc zadbać o nasze bezpieczeństwo w sieci.

Bezpieczeństwo sprzętu

Warto podkreślić, że duża odpowiedzialność za bezpieczeństwo cybernetyczne ciąży na pracodawcy, który powinien zapewnić pracownikom odpowiednio skonfigurowany sprzęt. Obowiązkiem szefa jest również poinformowanie pracowników o odpowiedzialności związanej z przetwarzanymi przez nich danymi. Dlatego każdy pracujący zdalnie powinien używać VPN (ang. virtual private network), czyli wirtualnej sieci prywatnej. To usługa szyfrująca nasze dane przesyłane przez internet, dzięki której są one chronione. Niezbędne są oczywiście: regularna aktualizacja systemów operacyjnych i oprogramowania, szczególnie programów antywirusowych, zmiana domyślnej nazwy sieci Wi-Fi i używanie silnych haseł. Może to być np. kilka słów zupełnie niezwiązanych ze sobą, ale na pewno nie maciek123.

W dobie epidemii trzeba zachować wzmożoną ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustów, którzy parają się phishingiem.

Podziel się cytatem

Reklama

Podszywają się pod instytucje i wyłudzają poufne informacje, jak np. dane logowania czy karty kredytowej. Mogą też zainfekować komputer wirusem.

Co ważne – nie wykorzystujemy sprzętu służbowego do prywatnych celów. Nie podłączamy do niego własnych dysków zewnętrznych czy pendrive’ów, a do komunikacji służbowej nie korzystamy z prywatnych skrzynek pocztowych. Na służbowym sprzęcie nie oglądamy filmów, nie podłączamy go do telewizorów z dostępem do internetu ani nie pożyczamy go – nawet domownikom.

Sprzęt trzymamy z daleka od dzieci i zwierząt, które mogłyby go uszkodzić lub, wciskając sobie tylko wiadomą kombinację klawiszy, wysłać naszemu szefowi jakąś wiadomość, co mogłoby być dla nas brzemienne w skutkach. Komputery służbowe to nie zabawki.

Bezpieczeństwo pracownika

Reklama

Pamiętajmy, że odległość oczu od ekranu monitora powinna wynosić 40-75 cm. Obraz na ekranie musi być stabilny, a sam ekran powinien być pokryty warstwą antyodbiciową lub wyposażony w odpowiedni filtr – tę kwestię oraz wiele innych reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r.

Po każdej godzinie spędzonej przed ekranem komputera robimy przerwę. Wstajemy, rozprostowujemy się, wykonujemy proste ćwiczenia, np. powolne krążenie głową, i patrzymy daleko przed siebie, najlepiej na zielone trawę lub drzewa. To uspokaja. Regularnie wietrzymy również pomieszczenie, w którym pracujemy.

2020-04-21 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Le Figaro": budynki sakralne we Francji nie są zabezpieczone

[ TEMATY ]

Francja

bezpieczeństwo

Adobe Stock

Sobotni pożar w katedrze w Nantes stawia pytania o bezpieczeństwo zabytkowych budynków sakralnych we Francji, które są niszczone w pożarach i plądrowane przez złodziei – pisze w poniedziałek dziennik "Le Figaro". Według gazety budowle te nie są odpowiednio zabezpieczone.

W pożarze katedry w Nantes zostały zniszczone nie tylko zabytkowe organy czy obraz Hipolita Flandrina, ten pożar to wydarzenie, które ukazuje tragiczną prawdę: miejsca kultu, będące również rodzajem muzeów, które wystawiają obrazy i dzieła sztuki, otwarte dla wszystkich, i do których każdy może wejść bez kontroli, nie są bezpieczne – stwierdza "Le Figaro".

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję