Reklama

Rodzina

Kościół nieustannie głosi Ewangelię rodziny

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Papież Franciszek w przemówieniu z 4 października 2014 r. stwierdził, że „decydującym warunkiem weryfikacji naszego kroku na gruncie współczesnych wyzwań jest utkwienie naszego spojrzenia w Jezusa Chrystusa, zatrzymanie się w kontemplacji i adoracji Jego oblicza [...]. Rzeczywiście, za każdym razem, gdy powracamy do źródeł doświadczenia chrześcijańskiego, otwierają się nowe drogi i niewyobrażalne możliwości”.

W dokumencie III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów „Relatio synodi” podkreślono, że głoszenie Ewangelii rodziny jest pilną potrzebą nowej ewangelizacji, Kościół jest wezwany do wdrożenia jej „z czułością matki i jasnością nauczyciela” (por. Ef 4,15).

Głoszenie Ewangelii rodziny związane jest z rozpoznawaniem boskiej pedagogii, według której „ład stworzenia” przeobraża się poprzez kolejne etapy w „ład odkupienia”. Ona wskazuje na nowość chrześcijańskiego sakramentu małżeństwa, które jest kontynuacją, ale i udoskonaleniem, uświęceniem pierwotnego małżeństwa naturalnego. Głoszenie Ewangelii rodziny organicznie powiązane jest ze słuchaniem Jezusa, który odnosząc się do pierwotnego planu dotyczącego małżeństwa podkreśla nierozerwalną jedność między mężczyzną a kobietą (Mt 19,6). Nauczanie Jezusa na temat małżeństwa i rodziny jest „paradygmatem dla Kościoła”. Chrystus żył w rodzinie, rozpoczął znaki od wesela w Kanie, głosił orędzie o znaczeniu małżeństwa jako pełni objawienia, przywracające pierwotny plan Boga (Mt 19,3).

Nauczanie Jezusa na temat małżeństwa i rodziny pozwala wyróżnić trzy podstawowe etapy w planie Bożym wobec tych wspólnot. Na początku Stwórca ustanowił małżeństwo pierwotne Adama i Ewy, jako solidny fundament rodziny. Bóg stworzył człowieka mężczyzną i kobietą (Rdz 1,27) i pobłogosławił im, aby byli płodni i rozmnażali się (Rdz 1,28). Dlatego „mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem” (Rdz 2,24). Ta jedność została jednak zniszczona przez grzech i stała się historyczną formą małżeństwa w Ludzie Bożym, a Mojżesz dał możliwość wystawienia listu rozwodowego (Pwt 24, 1 nn.). Ta forma była powszechna w czasach Jezusa. Wraz z Jego przyjściem i dokonaniem przez Niego zbawieniu, zakończyła się era zainicjowana przez Mojżesza. Jezus doprowadził małżeństwo i rodzinę do ich pierwotnej postaci (por. Mk 10,1-12). Od Chrystusa za pośrednictwem Kościoła, małżeństwo i rodzina otrzymują niezbędną łaskę do świadczenia o miłości Boga i życia na sposób komunii. Nowożeńcy przyjmując siebie nawzajem przyrzekają sobie całkowity dar, wierność i otwartość na życie. Bóg uświęca ich miłość i umacnia jej nierozerwalność, dając im pomoc, aby potrafili żyć wiernością, wzajemnym zintegrowaniem i otwartością na życie.

Reklama

Głoszenie Ewangelii rodziny to także wskazywanie na te rodziny, które pozostają wierne nauczaniu Ewangelii, bo dzięki nim zyskuje wiarygodność piękno małżeństwa nierozerwalnego i wiernego na zawsze. W rodzinie chrześcijańskiej, którą można nazwać „Kościołem domowym” „uczymy się wytrwałości i radości pracy, miłości braterskiej, wielkodusznego przebaczania, nawet wielokrotnego, a zwłaszcza oddawania czci Bogu przez modlitwę i ofiarę ze swego życia" (Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1657).

Głoszenie Ewangelii rodziny związane jest również z kontemplowaniem życia świętej Rodzina z Nazaretu, która jest jej wspaniałym wzorem.

Ojcowie synodalni przypomnieli w przywoływany dokumencie, że „Ewangelia rodziny przenika historię świata od stworzenia człowieka na obraz i podobieństwo Boga (Rdz 1, 26-27), aż do wypełnienia tajemnicy Przymierza w Chrystusie na końcu czasów z Godami Baranka”. Ewangelię rodziny powinny głosić współczesnemu światu rodziny chrześcijańskie, żyjące łaską sakramentu małżeństwa i Bogiem obecnym w ich wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej.

2015-03-16 09:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Celebrować małżeństwo

Niedziela małopolska 21/2013, str. 8

[ TEMATY ]

małżeństwo

Wioletta Zgrzebnicka

Jakiś czas temu obchodziliśmy z mężem kolejną rocznicę ślubu. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy z życzeniami zadzwoniło do nas wiele osób, nawet tych, z którymi nie mieliśmy ostatnio dużego kontaktu. Niektórzy zrobili nam nawet niespodziankę, odwiedzając nas niezapowiedzianie z tej okazji. Uradowało nas to ogromnie - wszak powód to inny niż zwyczajowe imieniny czy urodziny. A jednak ta pamięć o naszym od kilku lat wspólnym życiu dała nam wiele radości i wzruszeń. Przyszedł też czas na refleksję...

CZYTAJ DALEJ

Przepis na radosne życie według ks. Jana Bosko

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

www.salezjanie.pl

Święty Jan Bosko zasłynął, jako genialny wychowawca, nauczyciel młodzieży, pisarz i publicysta, założyciel zgromadzeń zakonnych. Często zachęcał swoich uczniów mówiąc: „bądźcie zawsze radośni, bardzo radośni!”. Radość w jego wydaniu nie oznacza jednak ciągłego, bezmyślnego uśmiechu na twarzy. Radość to postawa ducha, nastawienie wobec życia. 

Jan Bosko przyszedł na świat 16 sierpnia 1815 roku w ubogiej wiejskiej rodzinie w Becchi niedaleko Turynu, we włoskim Piemoncie. Rodzice, Franciszek Bosko i Małgorzata Occhiena, dali mu na chrzcie dwa imiona: Jan, Melchior. Kiedy chłopiec miał dwa lata, umarł mu ojciec. Wychowaniem Jana i dwóch jego braci zajęła się matka, która zaszczepiła w nich chęć do nauki i pobożność.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: przybywam jako pielgrzym pojednania i pokoju

2023-02-01 07:37

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Przybywam jako pielgrzym pojednania i pokoju – stwierdził Ojciec Święty w swoim pierwszym przemówieniu skierowanym do przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Demokratycznej Republiki Konga- Kinszasie.

Panie Prezydencie Republiki,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję