Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

XVIII Przegląd Teatralny o Tematyce Religijnej

Niedziela szczecińsko-kamieńska 15/2019, str. II

[ TEMATY ]

przegląd

Zygmunt P. Cywiński

Szkoła Podstawowa nr 1 w Stargardzie

Szkoła Podstawowa nr 1 w Stargardzie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mamy niezwykle zdolne dzieci i zdolną młodzież. To jest bogactwo i przyszłość rodziców i narodu. Róbmy wszystko, abyśmy to dobro jeszcze bardziej podnosili, uszlachetniali, aby była pomyślność naszych rodzin, przyszłość Ojczyzny i Kościoła”. Słowa te wypowiedział bp Henryk Wejman podczas finału XVIII Archidiecezjalnego Przeglądu Teatralnego o Tematyce Religijnej pod patronatem abp. Andrzeja Dzięgi. Odbył się on w Szczecinie 11 marca w Pałacu Młodzieży. Słowa wdzięczności skierował do wszystkich, którzy w ten Przegląd się zaangażowali. Ich wspólne dzieło pozwala pokazać bogactwo życia religijnego, patriotycznego i wspólnotowego. Bp Henryk Wejman w sposób szczególny dziękował katechetce Ewie Żuchowskiej, która w Szkole Podstawowej nr 45 na os. Zawadzkiego przez lat jedenaście organizowała przedstawienia na poziomie dzieci najmłodszych. W tym roku w Przeglądzie wystąpiło 39 zespołów, angażując ponad 600 uczestników. Jury podało następujące rezultaty zmagań na scenie:

NAJMŁODSZE DZIECI Z PRZEDSZKOLI I KLAS 0

I miejsce otrzymała Grupa O B ze Szkoły Podstawowej nr 74 w Szczecinie za spektakl pt. „Prowadź mnie do krzyża”, opiekunki Iwona Ryś, Barbara Gralak, Sz. Ossowski. II miejsce otrzymała Grupa Calineczki z Przedszkola Publicznego nr 5 w Gryfinie za przedstawienie pt. „Uzdrowienie Dawida”, opiekunka Czesława Romanowicz. III miejsce otrzymała Grupa OA ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Szczecinie za przedstawienie pt. „Noe – człowiek, który uratował swoją rodzinę i zwierzęta dzięki wierze w Boga”, opiekunki Ewelina Sasak, Magdalena Klowan (otrzymały nagrodę za najlepszy scenariusz autorski). Nagrodę za najlepszą kreację aktorską otrzymała Aleksandra Tyszka z Przedszkola Publicznego nr 58 w Szczecinie za rolę Borsuka w przedstawieniu pt. „Samotny Borsuk, czyli opowieść o prawdziwej miłości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyróżnienia otrzymały:

I Grupa Pszczółki z Przedszkola Publicznego nr 2 im. Misia Uszatka w Gryfinie za przedstawienie pt. „Młodzi dla młodych”, opiekunka Czesława Romanowicz.

Reklama

II Grupa Pszczółki ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Szczecinie za spektakl pt. „Zabłąkana owieczka”, opiekunki Adrianna Skaruz i Martyna Grubińska.

III Grupa 0C Biedronki ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Szczecinie za spektakl pt. „Zwyczajny cud”, opiekunka Monika Hartman.

KATEGORIA KLAS I-III

I miejsce otrzymała Szkoła Podstawowa nr 1 w Stargardzie (klasa 1a) za spektakl pt. „Historyjka o stworzeniu świata”, opiekunka Katarzyna Jagnicz.

II miejsce otrzymała Niepubliczna Szkoła „Uśmiech” ze Stargardu za spektakl pt. „Wybór należy do mnie”, opiekunka Ewelina Szypowska.

III miejsce otrzymała Szkoła Podstawowa nr 1 z Gryfina (Religijne Koło Teatralne „Święta Załoga” za spektakl pt. „Żeby chcieli czytać Pismo Święte”, opiekunka Beata Żabiełowicz.

KATEGORIA KLAS IV-VIII

I miejsce dla Szkoły Podstawowej nr 28 ze Szczecina (Szkolne Koło Teatralne „Zmowa ku Płoni”) za spektakl „Niegrzecznym dzieciom bywa źle”, opiekunka Iwona Surmacz. Nagrody za doskonałe prowadzenie roli przyznano Magdalenie Rasiewicz-Kiełbasa, Wiktorii Kujawa, Lukaszowi Koper, Oliwierowi Jastrzębskiemu.

II miejsce dla Szkoły Podstawowej nr 2 z Gryfina za spektakl pt. „Aniołek w klatce”, opiekunka Natalia Mikulska.

III miejsce dla Szkoły Podstawowej nr 74 ze Szczecina za spektakl pt. „O dobrym królu”, opiekunka Anna Majkowska.

ZESPOŁY SZKÓŁ

I miejsce dla grupy teatralnej „Rybacy Pana” z Podstawowej Szkoły Podstawowej Specjalnej im. Juliana Tuwima w Stargardzie za spektakl pt. „Przychodzimy do naszej Królowej”, opiekunka siostra Nikodema – Anna Balcerzyk.

II miejsce dla grupy teatralnej „Świetliki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowogardzie za spektakl pt. „Scenki z życia św. Pawła”, opiekunka Maria Ostasz.

III miejsce dla grupy teatralnej „Jestem inny niż mnie znacie” z Zespołu Szkół Specjalnych w Goleniowie za spektakl pt. „Droga”, opiekunki Izabela Stanuch i Diana Doszczeczko-Biczkowska.

Reklama

III miejsce dla grupy teatralnej „Szóstaki” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 25 w Szczecinie za spektakl pt. „Najcenniejszy skarb”, opiekunka Danuta Gralczyk.

Wyróżnienie dla grupy teatralnej „Kłosy życia” z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z niepełnosprawnością Intelektualna KOŁO Szczecin za spektakl pt. „Arka Noego i wielki potop”, opiekunki Areta Kąklewska i Kamila Wójtowicz.

SZKOŁY GIMNAZJALNE

I miejsce oraz Nagrodę dla Wytrwałych (dziewiąty udział w Przeglądzie) otrzymała Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach za spektakl pt. „Sumienie gimnazjalisty”, opiekunka Barbara Jagiełło. I miejsce uzyskał też scenariusz spektaklu i Emilia Genik za rolę – głos sumienia.

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

I miejsce ex aequo – dla VII Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Szczecinie za spektakl pt. „Domysły na temat Barabasza – impresja”, opiekunowie Joanna Sadłowska i ks. Robert Mrozowski.

I miejsce ex aequo – dla X Liceum Ogólnokształcącego w ZSO nr 3 w Szczecinie za spektakl pt. „Nastoletni Dekalog” opiekunka Renata Żmuda. Wyróżnienie dla Zespołu Szkół nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie za spektakl pt. „Wypłyń na głębię”, opiekunka Marzena Danowska.

„Przegląd Teatralny o Tematyce Religijnej osiągnął już pełnoletność mając lat osiemnaście” – żartobliwie wyraził się dyrektor ZS nr 2 Bogusław Nowak. „Spektakle przygotowane przez uczniów to prawdziwa uczta duchowa. Podnosi ona ku nadziei, ku temu, co jest dobre, co jest święte”.

2019-04-10 10:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriotyczne podsumowanie

Niedziela bielsko-żywiecka 16/2015, str. 3

[ TEMATY ]

przegląd

Archiwum

Od 15 lat Akcja Katolicka wła?cza sie? w patriotyczne wychowanie młodego pokolenia

Od 15 lat Akcja Katolicka wła?cza sie? w patriotyczne wychowanie młodego pokolenia

Organizowany przez Akcję Katolicką naszej diecezji tegoroczny Przegląd Pieśni Patriotycznej będzie miał uroczyste podsumowanie 25 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej. Wtedy to wyłonieni w kilku etapach młodzi wykonawcy zostaną nagrodzeni, a najlepsi zaśpiewają jeszcze raz w koncercie laureatów. Nagrodą grand prix przeglądu jest wyjazd do Brukseli.

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję