Reklama

Polska

Nie bójmy się wyniku Synodu o Rodzinie

Nie bójmy się na zapas. Kościół nie rozpadnie się i nie zatonie – podkreślił abp Henryk Hoser w czasie debaty poświęconej zbliżającemu się Synodowi Zwyczajnemu o Rodzinie. W czwartą rocznicę powstania portalu społecznościowego Areopag21.pl, w podziemiach katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana odbyło się spotkanie w czasie którego dyskutowano na temat kryzysu małżeństwa i rodziny oraz synodu biskupów, który odbędzie się w październiku. Dyskusję poprowadziła Ewa Czaczkowska wraz z Juliuszem Gałkowskim.

[ TEMATY ]

synod

razem.tv

W czasie mszy św. poprzedzającej debatę biskup warszawsko-praski podkreślił znaczenie rodziny jako miejsca powstawania, kształtowania się i przeżywania ludzkiego życia. – Zgodnie z zamysłem Boga małżeństwo składające się z mężczyzny i kobiety zostało stworzone jako struktura miłości by przekazywać życie i komunikować miłość. Do tej łaski początku sięgnął w swoim nauczaniu Jan Paweł II – zauważył kaznodzieja.

W czasie debaty abp Hoser wskazał adhortację „Familiaris consortio” jako niezwykle cenny podręcznik dla duszpasterstwa rodziny. - W dokumencie tym papież nie tylko ukazał głęboką antropologię małżeństwa i rodziny ale także osadził ich sytuację egzystencjalnej w kontekście początku lat osiemdziesiątych. Choć od tamtego czasu upłynęło już ponad 30 lat to jednak wszystkie dyskutowane dzisiaj problemy zostały tam zarysowane. W końcowych rozdziałach adhortacji Jan Paweł II omówił wszystkie przypadki trudne oraz sytuacje nieregularne małżeństw i rodzin dając jednocześnie bardzo jasne wskazania jak należy się nimi zajmować – zauważył gość Areopagu21.

Abp Hoser ubolewał także, że większość ludzi wiedzę na temat synodu czerpie w oparciu o przekaz medialny, który pod wpływem modelacji stał się dezinformacją. - Media działają skrótowo i afektywnie wydobywając z często bardzo złożonego kontekstu jedynie pewne wypowiedzi hasłowe źle je interpretując, bądź niesłusznie przypisując danym osobom. Jako przykład przywołał powszechnie komentowane słowa papieża Franciszka z jego spotkania z dziennikarzami na pokładzie samolotu.

Ubiegłoroczny Synod Nadzwyczajny o Rodzinie abp Hoser przyrównał do operowej uwertury, w której wprowadzane są główne wątki, później rozwijane. Obrady były zatem jakąś konfrontacją różnych zapatrywań i oczekiwań pastoralnych związanych z małżeństwem i rodziną.

Biskup warszawsko-praski przestrzegł jednocześnie przed przyrównywaniem ankiety przedsynodalnej do tych jakie są wykorzystywane przy badaniach socjologicznych, które są przeprowadzane metodycznie i metodologicznie. - W czasie Synodu nadzwyczajnego dyskutowano nad opiniami na temat zjawisk związanych z funkcjonowaniem rodziny w różnych kręgach kulturowych zgłaszanymi przez ludzi bądź konkretne grupy społeczne. Można więc było zobaczyć, że inne są troski biskupów pochodzących z zdechrystianizowanej Europy inne zaś pasterz z Afryki czy Azji – powiedział abp Hoser.

Reklama

Zwrócił jednocześnie uwagę, że sytuacje nieregularne, czy jak to nazwał papież Franciszek ‘przypadki trudne’ w niektórych krajach przeważają obecnie liczbowo nad rodzinami z sytuacją tzw. ‘regularną’. W wielu państwach rozpada się bowiem 60-70proc. małżeństw. Owocuje to tworzeniem się nowych struktur, których lista z roku na rok jest coraz dłuższa –dodał.

Odpowiadając na obawy o wynik nadchodzącego Synodu Zwyczajnego abp Hoser zapewnił uczestników debaty: „nie bójmy się na zapas. Kościół nie rozpadnie się i nie zatonie. Wierzę, że w czasie obrad synodu obecny jest Duch Święty”.

Abp Hoser przyznał, że choć w czasie posiedzeń są głosowania, to jednak, jak stwierdził, nie jest to ani parlamentem polski ani niemiecki w związku z tym ich wynik jest jedynie głosem doradczym dla papieża. Jeżeli nawet Synod czy Sobór uchwaliłby coś, ale bez łączności z papieżem wówczas i tak nie byłoby to ważne. Ostatnie zdanie zawsze należy do Ojca Świętego – zaznaczył biskup warszawsko-praski.

Jako przykład przywołał sytuację ogłoszenia przez Pawła VI encykliki „Humanae Vitae”. – Wówczas także niektórzy biskupi otwarcie mówili, że Kościół zmieni swoją doktrynę na temat ludzkiej prokreacji. Tymczasem okazało się coś zupełnie innego. Ojciec Święty idąc za głosem mniejszości i nie zmienił nic z nauczani swoich poprzedników w tej dziedzinie – przypomniał gość Areopagu21.

Reklama

Ubolewał przy tym, że treść encykliki Pawła VI zostało absolutnie odrzucone przez świat.- Od tamtego czasu zaczęła się systematyczna kontestacja nauczania Kościoła we wszystkich dziedzinach. W rezultacie nastąpiły masowe odejścia księży z kapłaństwa, oraz osób konsekrowanych ze zgromadzeń zakonnych a co za tym idzie także odejście wiernych – stwierdził abp Hoser.

Zaapelował także o modlitwę w intencji zbliżającego się Synodu.– Jeśli zabraknie naszej modlitwy, Synod może nie wydać owoców jakich oczekujemy, a spodziewamy się wiele: nowego światła, nowego tchnienia, nowej perspektywy, nowych rozwiązań, oraz nowej odwagi by głosić iż rodzina, która wychodzi z Bożego zamysłu miłości i miłosierdzia jest jedyną formą jak jest godna by przekazywać miłość i życie następnym pokoleniom – powiedział.

Portal www.areopag21.pl prowadzi Fundacja Areopag XXI, którą założyła Ewa K.Czaczkowska. Celem Fundacji Areopag XXI jest m.in. promowanie otwartych, opartych na wysokich standardach merytorycznych i etycznych debat oraz wymiany myśli o wierze religijnej, religiach, o Kościele katolickim i innych Kościołach, o przemianach kulturowych i cywilizacyjnych.

Fundacja nie reprezentuje żadnego środowiska w Kościele, nie jest też związana z żadnym środowiskiem politycznym czy biznesowym.

2015-02-08 06:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykanista o wizycie polskich biskupów w Watykanie

[ TEMATY ]

episkopat

synod

episkopat

Wizyty "ad limina" są zawsze planowane z wyprzedzeniem, przyjazd polskich biskupów nie jest związany ze skandalami - mówi watykanista agencji ACI Stampa Andrea Gagliarducci. 4 października w Watykanie rozpoczęła się wizyta polskich biskupów. Hierarchowie spotkają się z papieżem Franciszkiem, by złożyć mu sprawozdanie o stanie poszczególnych diecezji Kościoła w Polsce.

Wizyty "ad limina Apostolorum", czyli "do progów Apostołów" to obowiązek przedstawicieli każdego episkopatu na świecie. Odbywają się one cyklicznie, co pięć lat, stając się okazją do spotkania z papieżem i Kurią Rzymską oraz do podtrzymania więzi ze Stolicą Apostolską.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Biskup z Charkowa: nie zapominajcie o cierpiących na Ukrainie, tylko dzięki Wam mogą przetrwać zimę

2022-12-04 08:51

[ TEMATY ]

Ukraina

Archiwum ks. Leszka Kryży TChr

Grozi nam zimowanie bez wody, gazu i elektryczności. Bardzo proszę, nie zapominajcie o tej wojnie, o ludziach, żebyśmy dzięki waszej pomocy mogli przetrwać zimę na Ukrainie – powiedział Family News Service biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski Jan Sobiło. W II niedzielę Adwentu, 4 grudnia przypada Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, w tym roku obchodzony po raz 23.

Hasłem tegorocznego dnia są słowa „Posłani w pokoju Chrystusa”. Ofiary zebrane w tym dniu zostaną przeznaczone głównie na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję