Reklama

Niedziela Rzeszowska

Zamiast kwiatów i pluszaków – odnowiony krzyż

Niedziela rzeszowska 44/2015, str. 8

[ TEMATY ]

małżeństwo

Archiwum prywatne

Małżonkowie z Boguchwały chcą odnowic krzyż i kapliczką

Małżonkowie z Boguchwały chcą odnowic krzyż i kapliczką

Pomysł zrodził się spontanicznie. Szukaliśmy czegoś, co pozostanie po naszym weselu – mówi Magdalena Białorucka. Małżonkowie pochodzą z Boguchwały i dla tej miejscowości dedykowali swoją akcję. Dodatkowo Rafał Białorucki to miejscowy regionalista i współautor książek, także o historii boguchwalskiej parafii. Interesuje się również historią okolicznych kapliczek i krzyży przydrożnych. – Docieram do wiadomości i archiwalnych zdjęć tych obiektów. Rozmawiam z ludźmi, którzy opowiadają podania o krzyżach i kapliczkach. W samej Boguchwale znajduje się ich ponad 40, a tylko najstarsze i najcenniejsze są wpisane do rejestru zabytków. Stan pozostałych jest różny, dlatego uznaliśmy, że warto pomóc – mówi Rafał Białorucki.

Goście weselni otrzymując zaproszenia, nie kryli zaskoczenia pomysłem narzeczonych. Każdy zainteresował się inicjatywą, a dla większości z nich było to coś nowego. Po przyjęciu weselnym, które odbyło się 3 października br., okazało się, że akcja „Ratujemy zabytki” przyniosła 2100 złotych!

Państwo Białoruccy już wiedzą, które obiekty chcą odnowić. Jednym jest przydrożny drewniany krzyż. Według przekazów ustnych, istniał już w okresie XX-lecia międzywojennego. Krzyż wymaga odmalowania, a metalowa figura Chrystusa – odnowienia. Drugim jest kapliczka z 1981 r., której twórcą jest Antoni Wilk, miejscowy ślusarz. Z jej powstaniem wiąże się ciekawa historia. Pierwotnie miała to być mała dzwonnica dla kościoła w Zwięczycy. Zawieszony dzwon nie dawał dobrego dźwięku i z pomysłu zrezygnowano. Ślusarz nie chciał jednak zniszczyć swojej pracy. Po rozmowie z proboszczem boguchwalskim zdecydował, że obiekt zostanie kapliczką. W środku umieścił lipowe figury Jezusa Frasobliwego i Józefa Rzemieślnika. Kapliczkę zakupił Józef Stasieńko, lekarz z Rzeszowa, i umieścił na swojej działce w tzw. Krzakach Przysieckich w Boguchwale. Po latach wymaga ona odnowienia. Małżonkowie poszukują potomków lekarza, gdyż chcą, by za ich zgodą odnowiona kapliczka została przeniesiona w pobliże miejsc spacerowych. Zachęcają także innych do podejmowania podobnych inicjatyw na rzecz swoich miejscowości.

2015-10-29 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świat jest pateną – a na niej msza twojego życia

Małżeństwo jest najtrudniejszą szkołą miłości. Trzeba uczyć się miłości, trzeba wytrwać w przymierzu. Aby być żoną, mężem trzeba wyrzec się wielu innych rzeczy, osób. Na pierwszym miejscu ma być mąż, ma być żona, Wasze małżeństwo – mówił ks. Piotr Pawlukiewicz, słynny warszawski rekolekcjonista do 150 małżeństw, które 21 kwietnia z całego Wrocławia przybyły do kapucyńskiej parafii św. Augustyna na Sudecką, by wziąć udział w rekolekcjach pod hasłem „Małżeństwo – projekt na całe życie”

Jakim jesteśmy małżeństwem? Czy przyjaciele dobrze się czują w naszym domu? Czy nie są skrępowani? A może unikamy spotkań, nie mamy dla nikogo czasu, bo pochłania nas praca, zakupy, albo wieczór przed telewizorem z puszką piwa i miską chipsów? Tak, rachunek sumienia ze sposobu, w jaki przeżywamy nasze małżeństwo był pierwszym z owoców tego spotkania. Hostia w promieniach słońca jest przejrzysta – mówił ks. Piotr – jest przeźroczysta, nie ma nic do ukrycia, jest czysta. Nieczystość to nie tylko pornografia. Nieczystość jest również wtedy, gdy zamykamy drzwi na klucz, zamykamy się na innych – rodzinę, przyjaciół, księdza... Mamy swój czas, świat tylko dla siebie. Do czego to prowadzi? Do totalnej samotności.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję