Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

III Sesja Synodu Metropolitalnego

W Szczecinie 13 czerwca odbyła się III Sesja Synodu Metropolitalnego. Wzięli w niej udział biskupi metropolii szczecińsko-kamieńskiej: ordynariusze – abp Andrzej Dzięga i bp Edward Dajczak, biskupi pomocniczy – Krzysztof Zadarko, Tadeusz Lityński i Henryk Wejman; biskupi seniorzy – Tadeusz Werno, Adam Dyczkowski i Paweł Socha oraz członkowie zespołów eksperckich i komisji tematycznych. Bp Stefan Regmunt, powracający do zdrowia po operacji, przesłał ojcom synodalnym swoje pozdrowienia, wyrażając przy tym radość, iż prace synodalne zmierzają ku końcowi. Specjalnym gościem sesji synodalnej był bp Antoni Stankiewicz z Rzymu, który w tym dniu obchodził swoje imieniny. W krótkim przemówieniu wskazał na potrzebę wielkiej troski dzisiejszych ewangelizatorów wierności słowu Bożemu, kiedy z taką premedytacją niszczone jest prawo Boże.

Tematem obrad był dokument „Posługa pasterzowania”, który zaprezentował przewodniczący komisji ks. kan. dr Kazimierz Półtorak. Ten czwarty z kolei dokument synodalny, liczący 17 stron, w 12-stroniczowej części szczegółowej wskazuje na bardzo konkretne wyzwania w dziedzinie pasterzowania, m.in.: troskę o media katolickie, wykorzystanie przestrzeni turystyki i wczasów do głoszenia słowa Bożego czy też ekumenizm, ale nade wszystko wskazuje na nowe odkrywanie zasady terytorialności parafii. Ten 12 punkt niniejszego dokumentu należy rozumieć w sensie duszpasterskim, a nie zmian prawnych parafii. Ks. dr K. Półtorak mocno wyakcentował nawrócenie duszpasterskie, w którym głównie chodzi o formację kapłańską, katechetyczną i osób świeckich w otwartości na nowe metody pasterzowania. Aktualność poruszanych zagadnień wywołała dość burzliwą dyskusję. Pozytywne głosowanie nad obecnym dokumentem (26 głosów za, 9 za z uwagami i 1 głos przeciwny) sprawiło, że wszystkie 4 dokumenty zostały już ostatecznie przyjęte przez ojców synodalnych.

W części informacyjnej ks. inf. prof. dr hab. Andrzej Offmański podkreślił, iż jego komisja uwzględniła wszystkie poprawki ojców synodalnych w dokumencie „Posługa nauczania”, a ks. kan. dr Andrzej Krzystek dał to samo zapewnienie odnośnie do dokumentu „Posługa uświęcania”. Bp prof. Henryk Wejman, podając informacje o dokumencie komisji eksperckiej „Natura wspólnych problemów”, wskazał na wspólne problemy i wyzwania w posłudze duszpasterskiej na terenie metropolii szczecińsko-kamieńskiej: usytuowanie metropolii szczecińsko-kamieńskiej, warunki przyrodnicze i turystyka, demografia i emigracja, młode pokolenie, bezrobocie i tereny popegeerowskie oraz sytuacja rodziny.

Moderator synodu ks. prof. US dr hab. Kazimierz Dullak zapowiedział, iż najbliższe spotkanie biskupów i przewodniczących komisji synodalnych będzie miało miejsce na początku września w Zielonej Górze. Ksiądz Metropolita, kończąc sesję synodalną, stwierdził, iż w Zielonej Górze zapadnie ostateczna decyzja, czy będzie jeszcze IV sesja synodalna, czy też już uroczysta sesja zamykająca Synod Metropolitalny.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synod diecezjalny. Jak to dawniej bywało?

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 39/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

synod

Archiwum "Aspektów"

Relikwiarz pierwszych męczenników

Relikwiarz pierwszych męczenników

Podczas Paradyskich Dni Duszpasterskich w dniach 27-28 sierpnia bp Stefan Regmunt ogłosił zwołanie synodu diecezjalnego. Dekret zwołujący to zgromadzenie zostanie uroczyście podpisany przez Księdza Biskupa 13 listopada w sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. To będzie pierwszy synod w dziejach naszej diecezji. Sam fakt jego zwołania już zalicza się do najważniejszych wydarzeń w dziejach Kościoła nad dolną Wartą i środkową Odrą

W naszej redakcji postanowiliśmy przygotować kilka tekstów przybliżających naszym Czytelnikom ideę i sens synodu diecezjalnego. W tym numerze chcemy przybliżyć, jak wyglądały synody dawniej w Kościele lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchamia zbiórkę dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii

2023-02-07 11:53

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło specjalną zbiórkę dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi. Ubrań i żywności potrzebuje tam co najmniej 100 tys. osób.

W komunikacie przekazanym we wtorek PAP papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie poinformowało o inauguracji specjalnej zbiórki dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi, jakie nawiedziło kraj w poniedziałek i we wtorek.

CZYTAJ DALEJ

Te książki sprawią, że Walentyki nabiorą nowego znaczenia!

2023-02-07 12:01

[ TEMATY ]

miłość

Angela_Yuriko_Smith/pixabay.com

Masz dość słabych patentów na walentynkowe randkowanie? Podaruj swojej Miłości słowa o …Miłości. To idealny czas, aby jeszcze mocniej uzmysłowić sobie jak potężna jest MIŁOŚĆ.

Ks. Piotr Pawlukiewicz - O miłości

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję