Reklama

Watykan

Synod dyskutuje o Ewangelii rodziny

Wyzwania związane z przekazywaniem Ewangelii rodziny to temat rozpoczętej rano 3 kongregacji generalnej III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Bierze w niej udział Ojciec Święty. W imieniu papieża przewodniczy obradom arcybiskup Manili, kard. Luis Antonio Tagle. Filipiński purpurat przypomniał, że chodzi o dwie kwestie: "Ewangelia rodziny i prawo naturalne" oraz "Rodzina i powołanie osoby w Chrystusie".

[ TEMATY ]

Watykan

synod

Synod o rodzinie

Grzegorz Gałązka

Obrady rozpoczęły się od odmówienia brewiarzowej modlitwy przedpołudniowej. Homilię na temat słów proroka Jeremiasza: "Wypełniajcie prawo i sprawiedliwość, uwalniajcie uciśnionego z rąk ciemięzcy, obcego zaś, sieroty i wdowy nie uciskajcie ani nie czyńcie im gwałtu; krwi niewinnej nie rozlewajcie" (Jr 22, 3) wygłosił kard. Chilby Langlois z Haiti. Podkreślił, że Bóg wzywa swój lud do oddania sprawiedliwości słabym, ubogim a także ludziom, którzy łatwo padają ofiarą wyzysku: cudzoziemcom, sierotom i wdowom. Dodał, że chodzi również o poszanowanie życia niewinnych istot, a w słowach Jeremiasza znajdujemy wezwanie do budowania świata bardziej sprawiedliwego, w którym panuje pokój. Haitański purpurat zaznaczył, że pomimo przemian świata orędzie to zachowuje nadal swoją aktualność. Wezwał ojców synodalnych, by jednogłośnie stwierdzili, iż niesprawiedliwości wołające o pomstę do nieba, jak te, które mają miejsce w Syrii, Iraku, w Afryce i wielu innych krajach świata, w tym na Haiti są sprzeczne z ludzką godnością. Kard. Langlois zaznaczył, że świat zgodny z Bożym planem jest możliwy o ile Kościół będzie intensywnie dążył do uobecniania w świecie królestwa Bożego, by życie społeczne stało się przestrzenią braterstwa, sprawiedliwości, pokoju, godności wszystkich. Kard. Langlois dodał, że Chrystus oczekuje dziś od swego Kościoła i od rodzin czynnej wiary działającej przez miłość.

Następnie świadectwo złożyli świadectwo zaangażowani w prywatne stowarzyszenie świeckich "Małżeństwa dla Chrystusa" George i Cynthia Campos z Filipin, rodzice czworga dzieci, którzy pobrali się w 1987 roku. Mówili o rozeznaniu swojego szczególnego powołania, by głosić Ewangelię rodziny, ale także o zmaganiach związanych z walką z chorobą nowotworową i przyjęciu wbrew diagnozom lekarzy, nakłaniającym do aborcji czwartego dziecka. Dodali, że stowarzyszenie "Małżeństwa dla Chrystusa" jest dziś obecne w 107 krajach świata.

2014-10-07 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Erdő: w większości krajów rozwodnicy nie chcą przystępować do komunii

Odpowiedzi na kwestionariusz rozesłany przed Synodem pokazały, że w większości krajów rozwodnicy żyjący w nowym związku nie mają względem Kościoła żadnych oczekiwań. W wielu krajach jest czymś rzadkim, że chcą przystępować do komunii – powiedział kard. Péter Erdő w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika Giornale del Popolo.

Węgierski purpurat będzie relatorem generalnym na najbliższym synodzie. Ubolewa on, że często zapomina się o pełnym brzemieniu tematu zgromadzenia synodalnego, a mianowicie: „wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”. Jego zdaniem kluczowy jest ów kontekst ewangelizacji. Chodzi bowiem o to, by Ewangelia przeniknęła życie rodzinne, by wartości Ewangelii stały się atrakcyjne dla współczesnych ludzi i dały im szczęście.

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Biskup z Charkowa: nie zapominajcie o cierpiących na Ukrainie, tylko dzięki Wam mogą przetrwać zimę

2022-12-04 08:51

[ TEMATY ]

Ukraina

Archiwum ks. Leszka Kryży TChr

Grozi nam zimowanie bez wody, gazu i elektryczności. Bardzo proszę, nie zapominajcie o tej wojnie, o ludziach, żebyśmy dzięki waszej pomocy mogli przetrwać zimę na Ukrainie – powiedział Family News Service biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski Jan Sobiło. W II niedzielę Adwentu, 4 grudnia przypada Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, w tym roku obchodzony po raz 23.

Hasłem tegorocznego dnia są słowa „Posłani w pokoju Chrystusa”. Ofiary zebrane w tym dniu zostaną przeznaczone głównie na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję