Reklama

Franciszek

Kto weźmie udział w Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Synodu Biskupów?

253 osoby wezmą udział w III Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Synodu Biskupów, które odbędzie się w dniach 5-19 października w Watykanie pod hasłem: „Wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji”. Będzie wśród nich przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, a także trzech polskich hierarchów pracujących w Kurii Rzymskiej: kard. Zenon Grocholewski, kard. Stanisław Ryłko i abp Zygmunt Zimowski.

[ TEMATY ]

rodzina

synod

Franciszek

Synod o rodzinie

xiquinhosilva / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Ojców synodalnych, czyli pełnoprawnych uczestników zgromadzenia, będzie 191, w tym 162 z urzędu, 3 z wyboru i 26 z nominacji papieskiej. Oprócz nich będzie także 16 ekspertów, 38 audytorów i 8 delegatów innych Kościołów.

Wśród uczestników z urzędu znajdzie się 114 przewodniczących konferencji episkopatu z całego świata, 13 zwierzchników Kościołów wschodnich, 25 szefów dyskasterii Kurii Rzymskiej, 9 członków Rady Zwyczajnej Sekretariatu Synodu Biskupów, niebędących uczestnikami zgromadzenia z innego tytułu, a także sekretarz generalny i podsekretarz Synodu Biskupów. Daje to 163 osób, ale biorąc pod uwagę, że jeden ze zwierzchników Kościołów wschodnich jest jednocześnie przewodniczącym episkopatu swego kraju (Etiopii) będzie ich 162.

Przewodniczącym Synodu Biskupów jest papież Franciszek. Przewodniczącymi delegowanymi, których zadaniem będzie prowadzenie obrad, będą kardynałowie: André Vingt-Trois z Francji, Luis Antonio Gokim Tagle z Filipin i Raymundo Damasceno Assis z Brazylii. Relatorem generalnym będzie kard. Peter Erdő z Węgier, zaś sekretarzem specjalnym zgromadzenia - wybitny teolog, abp Bruno Forte z Włoch. Za redakcję orędzia Synodu odpowiedzialna będzie komisja pod przewodnictwem kard. Gianfranco Ravasiego, kierującego Papieską Radą ds. Kultury, którego zastępcą będzie abp Víctor Manuel Fernánadez, rektor Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Argentyny.

Wśród uczestników Synodu znajdzie się też czterech hierarchów polskiego pochodzenia, pracujących w innych krajach: abp Mieczysław Mokrzycki z Ukrainy, abp Zbigniew Stankiewicz z Łotwy, abp Tadeusz Kondrusiewicz z Białorusi i abp Tomasz Peta z Kazachstanu.

Wśród uczestników zgromadzenia z nominacji papieskiej będą m.in. dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano, a także uczestnicy niedawnych debat nt. ewentualnego dopuszczania do Komunii św. osób rozwiedzionych, które zawarły ponowne związki cywilne: były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper, emerytowany arcybiskup Bolonii kard. Carlo Cafarra, emerytowany przewodniczący Papieskiej Akademii Życia kard. Elio Sgreccia. Są w tym gronie także cztery osoby niebędące biskupami: dziekan Trybunału Roty Rzymskiej prał. Pio Vito Pinto, rektor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego ks. François-Xavier Dumortier SI, dyrektor czasopisma „La Civilta Cattolica” ks. Antonio Spadaro SI i profesor kanonicznego prawa procesowego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim ks. Manuel Jesús Arroba Conde CMF.

Reklama

Wśród ekspertów, których zadaniem jest współpraca z sekretarzem specjalnym zgromadzenia, są świeccy i duchowni z różnych stron świata, w tym znany francuski psychoanalityk ks. Tony Anatrella. Z kolei w gronie audytorów jest m.in. 13 par małżeńskich, ale także np. szefowa Światowej Organizacji Owulacyjnej Metody Billingsów - propagowanej przez Kościół naturalnej metody regulacji poczęć, Joan Clements z Australii.

Z kolei wśród delegatów z innych Kościołów znalazł się metropolita Atenagoras z Belgii, reprezentujący Patriarchat Ekumeniczny Konstantynopola, metropolita Hilarion z Patriarchatu Moskiewskiego, przedstawiciele Kościoła etiopskiego, syryjskiego, anglikańskiego, luterańskiego, reformowanego oraz baptystów (prof. Valérie Duval-Poujol, wykładająca egzegezę biblijną w Instytucie Katolickim w Paryżu).

2014-09-09 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KEP: będzie specjalny dzień modlitw o świętość małżeństw i rodzin

Niedziela Świętej Rodzin będzie dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin – postanowili dziś biskupi zgromadzeni na zebraniu plenarnym w Płocku. „Poprosimy duszpasterzy o to, by w tym dniu, w każdej polskiej parafii wierni mieli możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich” – poinformował KAI bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

Duszpasterstwo rodzin było jednym z tematów kończącego się dziś w Płocku zebrania plenarnego Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

"A przed maturą pojedziemy na Jasną Górę"

2023-01-31 23:21

Adobe Stock

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej zaprasza wszystkich maturzystów na Pielgrzymkę na Jasną Górę. Więcej o tym wydarzeniu opowiada ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Pielgrzymka jest doskonałą okazją, aby prosić o opiekę Matkę Bożą na czas pisania egzaminu dojrzałości. - Przez jakiś czas słychać było powiedzenie: „Chcesz zdać maturę, jedź na Jasną Górę”. My nie traktujemy pielgrzymki jako jakiegoś amuletu, który ma pomóc maturzystom w zdaniu matury, bo wszystko zależy od tego, ile pracy włożą w przygotowanie. Nie mam jednak wątpliwości, że Boże wsparcie oraz opieka Matki Bożej jest w tym czasie potrzebna - zaznacza ks. Rozpędowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję