Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święcenia diakonatu

Diecezja sosnowiecka ma trzech nowych diakonów: Karola Nędzę, Michała Fucię i Adriana Łukowicza. Święceń diakonatu udzielił klerykom biskup Grzegorz Kaszak, 31 maja w czasie uroczystej Eucharystii sprawowanej w bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

W uroczystości wzięli udział przełożeni i wychowawcy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie, przedstawiciele kapituł: katedralnej i kolegiackich, kapłani z różnych części diecezji sosnowieckiej, rodzice diakonów i licznie zgromadzeni wierni.

Reklama

W homilii biskup Grzegorz Kaszak podkreślał, że wzorem dla dzisiejszego Kościoła jest Kościół pierwszych wieków: – To właśnie w nim po raz pierwszy doszło do ustanowienia diakonów, który zajmowali się najbardziej potrzebującymi. Dbajcie więc o biednych, a zobaczycie, że Pan Bóg będzie wam dodawał mocy i siły do wykonywania tego niełatwego zadania. Jak mówi Pismo Święte, mężowie wybrani na diakonów byli pełni Ducha Świętego i mądrości. I to właśnie z mocy i łaski Ducha Świętego powinniście czerpać pomysły i inicjatywę. On też was pocieszy, kiedy przyjdą chwile zatroskania, kiedy trzeba będzie pokonywać różnego rodzaju problemy dnia codziennego. Duch Święty jest z wami. Niech więc napełnia was swoją mocą, bycie byli świętymi diakonami, a w przyszłości świętymi kapłanami.

Biskup nałożył ręce na głowy kandydatów do kapłaństwa i odmówił modlitwę konsekracyjną do Ducha Świętego. Następnie założyli oni stuły i dalmatyki – symbolizujące niepełną władzę kapłańską oraz oddanie się Chrystusowi. W modlitwie konsekracyjnej biskup Grzegorz Kaszak zwracał się do Ducha Świętego z prośbą, by umocnił nowych diakonów w wiernym służeniu Kościołowi „miłością bez obłudy, powagą pełną pokory, troską o chorych i biednych, czystością bez skazy, przestrzeganiem duchowej karności”.

Diakoni będą pomagać Biskupowi i jego prezbiterom w posłudze słowa. Jako słudzy ołtarza będą głosić Ewangelię, przygotowywać Eucharystię, rozdzielać wiernym Komunię św. Na polecenie Biskupa będą głosili homilie, będą też mogli przewodniczyć modlitwom, udzielać sakramentu chrztu, asystować przy zawieraniu małżeństw oraz je błogosławić. Mogą także iść z Wiatykiem do ciężko chorych oraz przewodniczyć obrzędom pogrzebowym. Diakoni złożyli też przyrzeczenia celibatu, posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu i odmawiania Liturgii Godzin, czyli Brewiarza.

Znamy też miejsce rocznych praktyk duszpasterskich diakonów: dk. Karol Nędza został skierowany na praktykę do parafii katedralnej w Sosnowcu; dk. Adrian Łukowicz będzie pracował w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu, a dk. Michał Fucia w parafii pw. św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu.

2014-06-12 07:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gaudeamus

Niedziela przemyska 20/2018, str. I

[ TEMATY ]

diakonat

Archiwum Seminarium

Święcenia prezbiteratu 2018

Święcenia prezbiteratu 2018

Dzisiejsza edycja to eksplozja radości przemyskiego Kościoła, weselącego się nowymi pracownikami w winnicy Pana i tymi, którzy poprzez diakonat wkraczają na ostatni etap swojej formacji. Nasuwa się mi się nieodparcie dedykacja, którą przed wielu laty przeczytałem w Biblii ofiarowanej przez matkę dzieciom w dniu ich ślubu. Chciałbym Wam, drodzy bohaterzy tych dni, ją ofiarować: „Kiedy rozpościera się droga/trzeba nią iść/Kiedy otwarto przed Wami Księgę/trzeba ją czytać/Kiedy mówi do Was Przyjaciel/warto go słuchać”. Małżeńska droga tych młodych nie trwała długo. Andrzej zmarł, mając ledwie 39 lat. Dla Ulki pozostała Księga, i, jak miałem okazję zobaczyć, jest jej ważnym drogowskazem. Zdradzają to sfatygowane kartki tego świętego GPS-u jej drogi.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję