Reklama

Niedziela Częstochowska

75. rocznica wybuchu II wojny światowej w Wieluniu

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica

wojna

Zofia Białas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wieluniu jest tak, że z rocznicą wybuchu II wojny światowej i Dniem Weterana nieodłącznie związany jest odpust ku czci Matki Bożej Pocieszenia, przypadający w I niedzielę liturgicznym po wspomnieniu św. Augustyna (28 VIII). Poprzedzają go Wieluńskie Dni Maryjne (29-30 sierpnia).

W tym roku (75. rocznica wybuchu II wojny światowej) uroczystości obchodzone pod hasłem „Wieluń Miastem Pokoju i Pojednania 1939-2014” miały miejsce od 31 sierpnia do 1 września i odbywały się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Bronisława Komorowskiego, a zaprosili na nie burmistrz Wielunia - Janusz Antczak i starosta wieluński - Andrzej Stępień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szczególnym punktem rocznicowych uroczystości była suma odpustowa odprawiona na odrestaurowanych fundamentach wieluńskiej fary 31 sierpnia, na którą procesyjnie przyniesiono z wieluńskiej kolegiaty obraz Matki Bożej Pocieszenia, koronowany 43. lata temu przez dziś już św. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz bp. Stefana Barełę, Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp senior Stanisław Nowak.

W czasie Mszy św. (przybyli na nią: przedstawiciele władz samorządowych, kapłani ziemi wieluńskiej, goście z Drezna, Osterburga, Adelebsen, kombatanci, poczty sztandarowe instytucji państwowych, straży pożarnych, szkół wieluńskich, harcerze z Łasku, Torunia, Wielunia i dalekiego Cypru, Bractwo Kalwaryjskie z Praszki, chóry z parafii kolegiackiej i św. Józefa, orkiestra strażacka z Wierzchlasu) uczczono Matkę Bożą Pocieszenia - Panią Ziemi Wieluńskiej i modlono się także w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej.

W homilii, poprzedzonej odczytaniem listu od papieża Franciszka skierowanego na ręce abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, będącego odpowiedzią na list władz miasta Wielunia, mówiącego o jednoczeniu się Ojca Świętego z wszystkimi, którzy wspominają tę smutną rocznicę, nawiązując do słów z Ewangelii: „Synu, oto Matka Twoja.”, abp Stanisław Nowak przypomniał, że 1 września 1939 r. o godz. 4.40 w Wieluniu rozpoczęła się II wojna światowa. Na uśpione miasto, a w nim na szpital i kościół , spadły pierwsze bomby. Rozpoczęła się walka z człowiekiem i Bogiem. Zginęło około 1200 mieszkańców; pierwsi byli pacjenci Szpitala Wszystkich Świętych.

Reklama

- Dobrze, że Wieluń miał i ciągle ma Matkę Bożą Pocieszenia, ma pocieszenie, co znaczy, że ma odkupienie, miłość, zbawienie - mówił Arcybiskup Senior. - Dziś, kiedy toczy się walka o sumienie człowieka - kontynuował - pamiętajmy, że w Kościele jesteśmy „drużyną Pana”, która musi toczyć walkę o wartości (sumienie, prawa człowieka, godność człowieka), musimy być tacy jak Jezus, Który z determinacją wkraczał do Jerozolimy, by dokonało się zbawienie człowieka i by każdemu z nas dać Matkę, by móc ostatecznie wypowiedzieć słowa: „Wykonało się”. - Wieluń, miasto symbol okrucieństwa wojny, chce być miastem pokoju i pojednania. Dlatego dziś z tego miejsca, z odrestaurowanych fundamentów fary, w obliczu licznych konfliktów, szczególnie tych w Iraku i na Ukrainie, krzyczy o pokój i pojednanie. Jest to możliwe, kiedy człowiek nie zlekceważy mowy sumienia. Dlatego wołamy: „I na straży stań sumienia, Święta Matko Pocieszenia”.

Dopełnieniem modlitwy w intencji pomordowanych było złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym ofiary bombardowania Wielunia w 1 września 1939 r. oraz odsłonięcie na Wieluńskiej Golgocie kolejnych 10 tablic z nazwiskami ofiar II wojny światowej, pochodzących z Wielunia i okolic.

Uroczystości z odrestaurowanych fundamentów fary przeniosły się do Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie odbyła się konferencja naukowa pt.: „Ludność cywilna wobec aktów terroru”. Przewodniczył jej dr hab. Marek Dutkiewicz, prof. uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Referaty wygłosili: prof. dr hab. Tadeusz Olejnik („Bombardowanie Wielunia 1.09.1939 r. przez lotnictwo niemieckie w świetle źródeł i literatury”), dr Jochen Bochler z Jeny („Szefowie niemieckiego zarządu cywilnego w okupowanej Polsce w 1939 r.”), Ryszard Bonisławski, senator RP („Miejsca pełne łez - martyrologia dzieci w Łodzi i regionie”), Marek Michalak, wiceminister, rzecznik praw dziecka RP („Ochrona praw dziecka podczas konfliktu zbrojnego”), prof. dr hab. Witold Kulesza, kierownik zakładu prawa karnego materialnego UŁ („Pamięć o bombardowaniu Wielunia 1.09.1939 r., jako dobro prawem chronione”), Andrzej Pietrasik, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju, burmistrz Płońska („Rola i odpowiedzialność miast w kształtowaniu kultury pokoju w kontekście cierpień ludności cywilnej podczas działań wojennych i aktów terroru”). Punktem szczególnym była promocja książki prof. Tadeusza Olejnika - „Wieluńska hekatomba. Początek wojny totalnej”, będącej poprawionym i rozszerzonym wydaniem publikacji wcześniejszej poświęconej tragedii Wielunia - „Wieluń polska Guernica”. Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy - XVII Międzynarodowy Salon Karykatury Antywojennej „Kragujevac 2013” (Serbia).

Reklama

Wyjątkowym punktem uroczystości wieluńskich było wielopokoleniowe spotkanie mieszkańców Wielunia, świadków bombardowania Wielunia, władz samorządowych wszystkich szczebli, kapłanów wieluńskich, przedstawicieli Parlamentu RP, z wicepremierem Januszem Piechocińskim, przedstawiciela Parlamentu Europejskiego Janusza Wojciechowskiego, przedstawicieli kilku niemieckich miast, delegacji z zaprzyjaźnionych miast chorwackich, delegacji nauczycieli i uczniów ze Lwowa, Kombatantów RP, przedstawicieli organizacji społecznych, które odbyło się 1 września przed budynkiem, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający zbombardowanie Szpitala Wszystkich Świętych. Punktualnie o godzinie 4.40 rozległ się ryk syren, huk nadlatujących bombowców, a na ścianie budynku pojawiły się zdjęcia samolotów i walące się domy. Grozę tamtych kilku minut uwypuklił płacz dziecka… Pamięć poległych uczczono Apelem Poległych, salwą honorową i biało-czerwonymi wiązankami kwiatów złożonymi pod pomnikiem przedstawiającym zrozpaczoną matkę. Wszyscy jednogłośnie zwracali się do tych, którzy już zapomnieli, że wojna niesie spustoszenie i śmierć, zwłaszcza ludności cywilnej, by nie dopuścić do tego, by świat ogarnęła kolejna wojna światowa.

Uroczystości wieluńskie to jeszcze Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2014/2015, uroczysta sesja Rady Miejskiej w Wieluniu, Rady Powiatu w Wieluniu oraz Sejmiku Województwa Łódzkiego w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, połączona z projekcją filmu „Wieluń miasto niepokonane” i odczytaniem Apelu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ o ogłoszenie dnia 1 września Międzynarodowym Dniem Pamięci Cywilnych Ofiar Konfliktów Zbrojnych i Aktów Terroryzmu oraz widowisko multimedialne „historia światłem malowana” na odrestaurowanych fundamentach fary wieluńskiej.

2014-09-05 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent A.Duda: nic nie wskazuje na to, że zdarzenie w Przewodowie było intencjonalnym atakiem na Polskę

[ TEMATY ]

wojna

Andrzej Duda

PAP/Paweł Supernak

Absolutnie nic nie wskazuje na to, że zdarzenie w Przewodowie było intencjonalnym atakiem na Polskę; nie mamy żadnych dowodów, że rakieta została wystrzelona przez Rosję; jest wysokie prawdopodobieństwo, że była to rakieta ukraińskiej obrony - powiedział prezydent Andrzej Duda.

W środę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie prezydenta z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrami zajmującymi się sferą bezpieczeństwa. Spotkanie wyznaczono na godzinę przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33

[ TEMATY ]

Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Kard. Grzegorz Ryś

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Portatorowi akt, ks. dr. Łukaszowi Burchardowi, pomogli w tym kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, ks. prał. Krzysztof Nykiel - regens Penitencjarii Apostolskiej, ks. prał. Zbigniew Tracz - kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Szczęśliwa, która uwierzyła

2024-04-18 21:04

Materiały organizatorów

W ramach przygotowań do synodu odbędzie się diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Będzie to czas spotkania i odkrywania siebie, swoich życiowych zadań i miejsca w Kościele.

Dzień skupienia będzie miał miejsce 20 kwietnia w parafii NMP na Piasku we Wrocławiu w godz. 10.00-18.00. W programie jest medytacja, konferencja i wspólna modlitwa, które mogą okazać się pomocą dla każdej z kobiet w zrozumieniu swojej tożsamości i życiowych zadań. Rozważania będą się odbywać w świetle słów z Ewangelii według św. Łukasza: „Szczęśliwa, która uwierzyła”. Jak piszą organizatorzy: „przyjrzymy się spotkaniu dwóch kobiet: rozpoczynającej dorosłe życie Maryi i mającej już za sobą wiele doświadczeń Elżbiety. Łączy je nadzieja i odwaga wychodzenia naprzeciw szczęściu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję