Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Szpital w Jaworznie – bardziej nowoczesny

Przy jaworznickim Szpitalu Wielospecjalistycznym powstało lądowisko dla helikopterów – obowiązkowe dla placówek medycznych posiadających Szpitalny Oddział Ratunkowy. Lądowisko poświęcił 9 maja biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, a uroczystego otwarcia dokonał Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Reklama

– Lądowisko to wymóg czasu i sposobu leczenia. Zmienia się system transportu chorych. Staramy się go możliwie usprawnić, by chory był jak najszybciej przetransportowany z miejsca wypadku do szpitala, czy też do innych wyspecjalizowanych jednostek – powiedział Józef Kurek, dyrektor Szpitala Miejskiego w Jaworznie. Otwarcie lądowiska wpisało się w organizowane przez szpital Dni Otwarte Funduszy Europejskich. 9 maja mieszkańcy Jaworzna mieli okazję wykonać bezpłatne badania; w programie imprezy znalazły się m.in.: pokaz wozów ratowniczych oraz pokazowa ewakuacja, instruktaż udzielania pierwszej pomocy czy prezentacja szkoły rodzenia.

Jaworznicki Szpital Wielospecjalistyczny w trosce o zdrowie pacjentów od kilku już lat jest systematycznie modernizowany. Ponadto dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Regionalnego oraz pomocy gminy, placówka wyposaża swoje oddziały w sprzęt medyczny najwyższej klasy. W 2008 r. oddano do użytku nowoczesny blok operacyjny. Równolegle przeprowadzono modernizację głównej rozdzielni elektrycznej szpitala, zamontowano nowoczesną rozdzielnię niskiego napięcia oraz bezobsługowy agregat prądotwórczy. W 2009 r. oddano do użytku zmodernizowany Oddział Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej oraz nowo powstały Oddział Urologii. Od początku 2009 r. ciepła woda w jaworznickim szpitalu jest dodatkowo podgrzewana za pomocą baterii kolektorów słonecznych. W 2010 r. przy lecznicy powstała nowoczesna stacja dializ. To jedna z pierwszych w Polsce, udana inwestycja w zakresie służby zdrowia, która powstała w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Na początku 2012 r. w placówce uruchomiono nowoczesną pracownię rezonansu magnetycznego. Dział Diagnostyki Obrazowej wzbogacił się o nowoczesny aparat RTG kostno-płucny, będący narzędziem do podstawowej diagnostyki rentgenowskiej. Z kolei Oddział Urologii zaopatrzono w aparat z systemem do litotrypsji (do kruszenia kamieni moczowych falami uderzeniowymi). W nowy sprzęt wyposażono także Blok Operacyjny. Na anestezjologii pojawiły się 2 aparaty do znieczulania. Dla bloku zakupiono również diatermię chirurgiczną, czyli aparat służący do przecinania tkanek za pomocą elektrody, wykorzystujący pole elektromagnetyczne. Przez ostatnie 10 lat – głównie dzięki pomocy gminy i projektom unijnym – do szpitala trafiło ok. 50 mln zł.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: niech nowy kościół będzie sercem Katolickiego Uniwersytetu Argentyny

[ TEMATY ]

poświęcenie

Bożena Sztajner/Niedziela

Niech uniwersytet będzie zorientowany na Boga, na Jezusa i z Niego niech czerpie swą moc, swe idee, swoje nauczanie – powiedział papież w orędziu wideo z okazji poświęcenia nowego kościoła akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Argentyny na kampusie Puerto Madero. Wczorajszej uroczystości przewodniczył arcybiskup Buenos Aires, a zarazem wielki kanclerz tej uczelni kard. Mario Poli.

Ojciec Święty wyraził uznanie z powodu wybudowania nowego kościoła akademickiego pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego. Zaznaczył, że nie jest on świątynią oddzieloną od uniwersytetu, ale stanowi jego serce i centrum, bardzo ważną część. Wreszcie Franciszek wyraził nadzieję, że będzie on zawsze zapełniony wiernymi.

CZYTAJ DALEJ

Dziewica i męczennica o wypróbowanej wierze

Niedziela kielecka 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święta

WD

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Tekla to patronka czczona jako święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, uznawana jest za pierwszą męczennicę Kościoła. W Polsce znana jest od wieków. W diecezji kieleckiej jej wezwanie noszą kościoły w Wolicy k. Gór Pińczowskich, w Gnojnie, gdzie patronuje kościołowi razem ze św. Janem, w Piotrkowicach – ze św. Pawłem i w Krzyżanowicach. W tej świątyni każdy odnajdzie ducha i charyzmat św. Tekli, ale i esencję klasycyzmu w architekturze oraz piękne malarstwo epoki stanisławowskiej

Parafia istniała tutaj już na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszy kościół ufundował Benedykt Jaksa, ale konsekrowany był dopiero przez bp. Tomasza Oborskiego w 1626 r.

CZYTAJ DALEJ

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36

[ TEMATY ]

Ormianie

papież Franciszek

patriarcha

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Franciszek zauważa, że Ormianie to naród obyty z cierpieniem z powodu licznych prób, których doświadczyli w ciągu 1700 lat swej chrześcijańskiej historii, ale odznaczają się oni również niewyczerpaną zdolnością do rozkwitu i wydawania owoców, dzięki świętości i mądrości swych świętych i męczenników, kulturze jego lekarzy i myślicieli oraz sztuce, która umie wyryć w skale znak krzyża jako drzewa życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję