Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wielkopostny dzień skupienia szafarzy Komunii świętej

Nadzwyczajni szafarze Komunii świętej z naszej diecezji, ustanowieni decyzją biskupa Grzegorza Kaszaka w listopadzie ub.r. - na zakończenie Roku Wiary w diecezji sosnowieckiej, spotkali się po raz pierwszy, po czterech miesiącach posługiwania, na wielkopostnym dniu skupienia

W diecezji sosnowieckiej dotąd był tylko jeden nadzwyczajny szafarz Komunii świętej. 23 listopada ubiegłego roku sytuacja znacznie się zmieniła. Tego dnia nasz biskup diecezjalny Grzegorz Kaszak ustanowił, po raz pierwszy w historii diecezji sosnowieckiej, aż dwudziestu nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Po czterech miesiącach posługiwania szafarze spotkali się na wielkopostnym dniu skupienia w Domu św. Józefa. Miejsce zostało obrane nieprzypadkowo, bowiem właśnie tutaj przygotowywali się do pełnienia swej posługi. Na spotkanie szafarze przybyli wraz z małżonkami.

Dwudziestu nadzwyczajnych

Wśród dwudziestu mężczyzn pełniących w naszej diecezji posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej są osoby w wieku od 24 do 63 lat. Za sobą mają już pierwsze doświadczenia w pomaganiu kapłanom w posłudze rozdzielania Komunii św. w kościołach i szpitalach oraz zanoszeniu Komunii św. chorym do domów.

Reklama

Dotychczas posługę tę pełniła w naszej diecezji jedna osoba - Andrzej Klimczak z parafii pw. św. Barbary w Sosnowcu, który przyjął ją z rąk Biskupa Katowickiego. Wielkopostny dzień skupienia, podczas którego spotkali się w Domu św. Józefa nadzwyczajni szafarze Komunii świętej z diecezji sosnowieckiej stał się okazją do świętowania jubileuszu 10-lecia pełnienia posługi przez Andrzeja Klimczaka. Był tort, życzenia i serdeczności od wszystkich zgromadzonych. Jubilat podczas pełnienia swojej posługi wspomagał rozdzielanie Komunii świętej nie tylko w swojej parafii, ale także w szpitalach oraz dla podopiecznych domowego hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu, któremu się poświęca. Jak sam mówi o sobie, swoje zaangażowanie religijne zawdzięcza ciężkiemu wypadkowi w pracy, które to doświadczenie pozwoliło mu inaczej spojrzeć na życie - nawrócić się, zmienić priorytety, pogłębić religijną wiedzę przez podjęcie studiów teologicznych i zacząć służyć bliźniemu pracą i modlitwą poprzez angażowanie się w kolejne wspólnoty chrześcijańskie.

Wiara i sakramenty

Podczas wielkopostnego dnia skupienia nadzwyczajni szafarze Komunii świętej diecezji sosnowieckiej uczestniczyli w Mszy św. pod przewodnictwem i z homilią ks. prał. dr. Czesława Tomczyka. Zaznaczył on, że nadzwyczajnych szafarzy łączy zaangażowanie i praca na rzecz swoich wspólnot parafialnych, a także działalność w ruchach i stowarzyszeniach diecezjalnych. Przypomniał także o ścisłej zależności między wiarą a sakramentami, które umacniają ją i rozwijają, pozwalając prawdziwie przylgnąć do Pana Boga. Przywołał także obrazy z czasów II wojny światowej, kiedy to brak duchowieństwa, często więzionego przez Niemców w obozach koncentracyjnych, spowodował, że ludzie świeccy ukrywali i troszczyli się o Najświętszy Sakrament. Przypomniał wreszcie zdanie z encykliki „Ecclesia de Eucharistia” Ojca Świętego Jana Pawła II: „Nikomu nie można zezwolić na niedocenianie powierzonej nam tajemnicy. Jest ona zbyt wielka, ażeby ktoś mógł pozwolić sobie na traktowanie jej wedle własnej oceny, która nie szanowałaby jej świętego charakteru i jej wymiaru powszechnego”. - Nigdy za dużo miłości do Chrystusa w Eucharystii. Nigdy się w swojej posłudze nie spieszcie! - podkreślał w homilii ks. prał. Czesław Tomczyk.

Obdarzeni zaufaniem

Funkcja nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej na terenie Polski ustanowiona została na 240. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski, 2 maja 1990 r. Uchwała mówi, że kandydaci powinni odznaczać się właściwym życiem moralnym i pobożnością, mieć wykształcenie minimum średnie i znać podstawowe prawdy teologiczne, zwłaszcza odnoszące się do Kościoła oraz Eucharystii. Funkcja ta powierzana jest na rok, a potem przedłużana.

Reklama

Ojciec Święty Jan Paweł II wskazywał na powszechne kapłaństwo wiernych jako źródło ich apostolskiego zaangażowania, także poprzez posługę liturgiczną. Kapłaństwo zaś powszechne z kolei ma swoją podstawę w sakramencie chrztu świętego i bierzmowania.

Mówił więc Papież Polak, zwracając się do księży: „Trzeba świeckich darzyć zaufaniem. Mają oni, jak uczy Sobór Watykański, swoje miejsce i swoje zadanie w wykonywaniu potrójnej misji Chrystusa w Kościele. Jest w nich wielki potencjał dobrej woli, kompetencji i gotowości służenia”.

2014-04-11 14:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławieństwo nowych szafarzy Komunii św.

[ TEMATY ]

szafarz

Graziako

Bp Adam Bałabuch przewodniczył obrzędowi błogosławieństwa nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Świdnicy. 17 mężczyzn świeckich i siostra zakonna, józefitka z Polanicy-Zdroju, zakończyło formację do posługi.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł kard. Urosa Savino, był chory na koronawirusa

2021-09-24 16:28

[ TEMATY ]

kardynał

zmarły

wenezuela

koronawirus

Vatican News/AFP

Zmarł kard. Urosa Savino

Zmarł kard. Urosa Savino

W wieku 79 lat zmarł wenezuelski kard. Jorge Liberato Urosa Savino. Od połowy sierpnia był hospitalizowany z powodu koronawirusa. Ostatnie tygodnie spędził na intensywnej terapii. Przed śmiercią napisał do wiernych swój ostatni list, w którym dziękował Bogu za kapłaństwo.

„Miałem to szczęście i błogosławieństwo, że Bóg powołał mnie do swej służby i postawił przede mną ważne obowiązki w Kościele, za co Mu dzisiaj dziękuję” – napisał w swym pożegnalnym liście powszechnie szanowany kardynał. Prosił w nim Boga o błogosławieństwo dla Kościoła w Wenezueli, aby zawsze był zjednoczony.

CZYTAJ DALEJ

Abp de Moulins-Beaufort o sporach migracyjnych w Europie

2021-09-24 20:51

[ TEMATY ]

Europa

CCEE

kryzys migracyjny

Vatican News/AFP

Abp de Moulins-Beaufort

Abp de Moulins-Beaufort

W kryzysie migracyjnym nie można się domagać, by kraje Europy Wschodniej ponosiły ten sam ciężar, co dawne imperia kolonialne – uważa przewodniczący Episkopatu Francji. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która jest poświęcona braterstwu w kontekście encykliki Fratelli tutti. Jednym z tematów obrad jest kryzys migracyjny.

Jak zauważa abp Éric de Moulins-Beaufort, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że kraje naszego kontynentu miały różną historię. „To my kraje zachodnie byliśmy mocarstwami kolonialnymi, wyruszyliśmy na podbój świata, z dobrymi i złymi tego konsekwencjami, podczas gdy kraje Europy Wschodniej przez całe stulecia były dla nas przedmurzem, chroniącym nas przed Turkami, ale nie miały możliwości czy ochoty na kolonialne wyprawy. Mamy więc różną historię i różną odpowiedzialność. Nie możemy domagać się od krajów Europy Wschodniej, by w równej mierze ponosiły one konsekwencje naszych działań – mówi abp de Moulins-Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję