Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Radość dawania większa niż brania

Wielki Post w Kościele praktykowany jest od II wieku. W celu lepszego przygotowania do przeżycia świąt paschalnych poszczono początkowo dwa dni przed tym świętem. Z pism św. Ireneusza wiadomo o zwyczaju 40-godzinnego postu obowiązującego w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Po rozciągnięciu go następnie na cały tydzień, od IV wieku obowiązywał już 40 dni, dla uczczenia postu Jezusa.

Reklama

Tematem wiodącym jest zawsze męka i śmierć Chrystusa. Każdorazowo jednak towarzyszy jakaś refleksja. Na tegoroczny Wielki Post Ojciec Święty Franciszek w swym orędziu poruszył temat ubóstwa. Jak sam zauważył: „Jedyna prawdziwa nędza to nie żyć jak synowie Boga i bracia Chrystusa”. Wskazując, że „w każdym czasie i miejscu Bóg nadal zbawia ludzi i świat poprzez ubóstwo Chrystusa, bo On staje się ubogi w sakramentach, w słowie i w swoim Kościele, który jest ludem ubogich”. Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do tego, aby „dostrzegać różne rodzaje nędzy trapiącej naszych braci, dotykać ich dłonią, brać je na swoje barki i starać się je łagodzić przez konkretne działania”.

Według papieża Franciszka „nędza to nie to samo co ubóstwo”, lecz to „ubóstwo bez wiary w przyszłość, bez solidarności, bez nadziei”. Wyróżnia zatem nędzę materialną, moralną i duchową. Zaradzając tej pierwszej Kościół zawsze spieszy ze swoją posługą, „by zaspokajać potrzeby i leczyć rany oszpecające oblicze ludzkości”. W ubogich mamy dostrzec oblicze Chrystusa, a miłując ubogich i pomagając im dajemy wymowny przykład miłości Chrystusa. „Nasze działanie zmierza także do tego, aby na świecie przestano deptać ludzką godność, by zaniechano dyskryminacji i nadużyć, które w wielu przypadkach leżą u źródeł nędzy. Kiedy władza, luksus i pieniądz urastają do rangi idoli, stawia się je ponad nakazem sprawiedliwego podziału zasobów. Trzeba zatem, aby ludzkie sumienia nawróciły się na drogę sprawiedliwości, równości, powściągliwości i dzielenia się dobrami” – napisał papież Franciszek.

Przeżywany po raz kolejny Wielki Post jest zaproszeniem, by konfrontując swoje życie z problemem ubóstwa, więcej zacząć kochać. W podejmowaniu wielkopostnych wyrzeczeń każdy może doświadczać wielkiej radości, jak i przyjemności, bo „Większa jest radość w dawaniu niż w braniu” (Dz 20, 35).

2014-03-06 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: Ten, kto jest zachłanny, nigdy nie jest nasycony

[ TEMATY ]

Wielki Post

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ten, kto jest zachłanny, nigdy nie jest nasycony - powiedział papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję