Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Biblioteka z tradycjami

Niedziela sosnowiecka 47/2013, str. 7

[ TEMATY ]

biblioteka

Katarzyna Maciejewska

Biblioteka parafii Świętej Trójcy w Będzinie powstała po wojnie i mieściła się w lokalu Sodalicji Mariańskiej w nowo wybudowanym wówczas Domu Katolickim, gdzie dziś mieści się Teatr Dzieci Zagłębia. Była prowadzona przez członkinie Sodalicji. Nie wiemy jednak kiedy i dlaczego jej działalność została przerwana. Została wznowiona 28 lat temu, 27 października 1985 r. Biblioteka ma ponad 110 stałych czytelników i 4400 książek. 27 października w kościele została odprawiona przez proboszcza ks. kan. Andrzeja Stępnia Msza św. z okazji 28. rocznicy wznowienia działalności biblioteki parafialnej.

– W latach 30. XX wieku powstał projekt utworzenia biblioteki parafii. Ks. Tadeusz Peche postanowił umieścić bibliotekę w Domu Katolickim, którego budowa trwała od 1934 r. Dopiero jego następca ks. Mieczysław Zawadzki mógł zrealizować te plany. Po wojnie, po gruntownym remoncie budynku w końcu lat 40. biblioteka została umieszczona w lokalu Sodalicji, na parterze. Liczyła kilkaset tomów, zbiory wypożyczały sodalistki. W końcu jednak władze miasta umieściły w Domu Katolickim Teatr Dzieci Zagłębia. Wtedy prawdopodobnie biblioteka znalazła się w Domu Parafialnym na Górze Zamkowej. Nie wiadomo kto się nią zajmował, bo Sodalicja przestała istnieć – opowiadała przed laty nieżyjąca już Felicja Góra, wieloletnia kierowniczka biblioteki w latach 1990–2005.

Reklama

Powojenna działalność biblioteki została przerwana, a książki znalazły się w salce katechetycznej w domu wikariackim. W 1972 r. ks. Tadeusz Matras, ówczesny wikariusz, próbował ją reaktywować. Uporządkowaniem zbiorów i uruchomieniem wypożyczalni zajęła się Teodozja Trocewicz. Księgozbiór pochodził z darów księży i parafian. Niestety po kilku latach biblioteka znów przestała działać. Na pewno z braku prowadzących. Dopiero próba uruchomienia jej w 1985 r. powiodła się. Była reaktywowana z inicjatywy ks. Jerzego Brzęczka i siostry pasjonistki Eligii Gozdowskiej, przy pełnym poparciu ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Szwarlika. Biblioteka została umieszczona w kaplicy Miłosierdzia Bożego. W 1998 r. decyzją ks. Szwarlika oddano dodatkowe pomieszczenie na czytelnię.

– Zbiory gromadzone przez nas to: książki o treści religijnej – z biblistyki, teologii, ascetyki, etyki, dogmatyki, religioznawstwa itp.; literatura piękna o inspiracji chrześcijańskiej, literatura religijna dla dzieci i młodzieży, biografie świętych, kandydatów na ołtarze i innych sławnych ludzi; dział regionalny, roczniki czasopism katolickich, takich jak np. „Niedziela”, komplety gazetek „Życie Parafialne” z lat 1935-39 i 1997–2000; książki naukowe i popularnonaukowe; teczki tematyczne z wycinkami prasowymi – informuje Barbara Gajda, kierowniczka biblioteki.

Obecnie bibliotekę prowadzą: Barbara Gajda, Pelagia Kasa, Monika Wójtowicz, Barbara Staworzyńska.

2013-11-21 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Magiczna podróż "Pociągiem do czytania”

[ TEMATY ]

biblioteka

narodowe czytanie

Archiwum Gminnej Biblioteki Publicznej w Długołęce

Pięć lat temu w ramach ogólnopolskiego tygodnia bibliotek oraz roku Juliana Tuwima, Gminna Biblioteka Publiczna w Długołęce zaprosiła swoich najmłodszych czytelników na przejażdżkę „Pociągiem do czytania”. Inicjatywa tak spodobała się najmłodszym, że postanowiono ją kontynuować.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku zginął jeden z liderów Wojowników Maryi

2021-08-05 08:17

facebook.com/sanktuariumsierpc

W środę w wypadku zginął lider Wojowników Maryi Sierpc Andrzej Mosakowski - informuje parafia św. Benedykta w Sierpcu.

Jak czytamy w informacji na profilu parafii:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję