Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Okno Życia w Sosnowcu

Przy ul. Matki Teresy Kierocińskiej 25 w Sosnowcu działa Okno Życia – stworzone dla matek w okresie ciąży, które rozważają aborcję, bądź porzucenie dziecka po porodzie z uwagi na brak środków do życia lub brak wsparcia ze strony najbliższych. W Oknie Życia można bezpiecznie zostawić dziecko, nie narażając je na śmierć lub inne niebezpieczeństwa. W ciągu pięciu minut dziecko zostanie otoczone opieką, a w przeciągu piętnastu – będzie już absolutnie bezpieczne, pod fachową opieką lekarzy. Okno Życia jest czynne 24 godziny na dobę! Okno Życia powstało dzięki Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Obecnie opiekują się nim siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus. Jak działa Okna Życia? Po położeniu dziecka w oknie zostaje nadany delikatny sygnał, słyszalny tylko dla dyżurującej siostry pielęgniarki. Po włączeniu się sygnału siostra dyżurująca, zabierając ze sobą telefon, schodzi do pokoju, w którym jest okno i wyłącza sygnał. Sprawdza, co jest w oknie. Jeśli jest to niemowlę, to: wyjmuje kołyskę z niemowlęciem i kładzie na stole do przewijania, oceniając pobieżnie stan noworodka. Następnie dzwoni na numer alarmowy Pogotowia Ratunkowego, podając informację, że trzeba przyjechać karetką do ratowania noworodków, tzw. „N” i przedstawia ocenę stanu zdrowia noworodka. Oczekując na karetkę, sprawdza, czy potrzebna jest pomoc noworodkowi – okrycie, zmiana pieluchy, względnie pobieżna toaleta. Po wejściu grupy ratunkowej noworodek zostaje im przekazany. Kolejnym krokiem jest powiadomienie pracowników Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego w Sosnowcu, który już dalej pilotuje proces prawny adopcji dziecka.

Reklama

Zostawienie dziecka w Oknie Życia jest nieodwołalne! Dlatego zanim rodzice, matka zdecydują się na ten krok mogą skorzystać z kontaktu z terapeutami Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego w Sosnowcu. – Przychodząc do ośrodka można uzyskać konkretną pomoc psychologiczną i prawną. Matka może przyjść będąc jeszcze w ciąży i dowiedzieć się jakie ma możliwości: że może zostawić dziecko w szpitalu, zawieźć go do domu dziecka, gdzie może bezpiecznie poczekać na decyzję matki. Jeśli matka jest gotowa oddać dziecko do adopcji może to zrobić za pośrednictwem ośrodka. Wówczas ma pewność, że trafi ono do dobrej, sprawdzonej rodziny i znacząco skróci czas pobytu w placówce, bo procedury prawne są wówczas dużo łatwiejsze – wyjaśnia Elżbieta Dziubaty, kierowniczka Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego. A jeśli zdarzy się tak, że matka dojdzie do wniosku, że chce zatrzymać i wychowywać dziecko, będzie to możliwe. Jeśli zostawi je w Oknie Życia nie będzie już takiej możliwości. Oczywiście Ośrodek Adopcyjny zapewnia anonimowość i dyskrecję.

– W naszym ośrodku pracują terapeutki, które są gotowe wysłuchać i pomóc każdej kobiecie. Matki otrzymają wsparcie zarówno w przypadku podjęcia decyzji o wychowaniu dziecka, jak i powierzeniu dziecka rodzinie adopcyjnej, która zapewni mu bezpieczny i szczęśliwy dom. Możemy pomóc także wtedy, gdy będąc w stanie błogosławionym matka nie ma miejsca na godne oczekiwanie na urodzenie się dziecka. Znamy miejsca, które zajmują się pomaganiem kobietom w takiej sytuacji – zachęca Elżbieta Dziubaty.

2013-11-21 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczynka w tarnowskim Oknie Życia

[ TEMATY ]

okno życia

dziecko

Tarnów

Piotr Jaskólski

Dziewczynka tuż po porodzie została zostawiona w Oknie Życia u sióstr józefitek w Tarnowie przy ul. Mościckiego. Siostry natychmiast zajęły się dzieckiem oraz powiadomiły pogotowie ratunkowe i policję.

- Około godziny 22.00 w całym domu rozległ się alarm. Dwie siostry przybiegły do pokoju. Lekarze w ciągu trzech minut przyjechali na miejsce. Dziewczynka nie płakała, była uśmiechnięta, spokojna, widać, że zadbana - mówi siostra Zachariasza.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Abp Stanisław Gądecki: Duszpasterstwo po pandemii

2021-08-05 09:14

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

pandemia

Karol Porwich/Niedziela

W okresie wychodzenia z pandemii niezbędne jest „solidne zaangażowanie w nową ewangelizację, czyli w odnowioną misyjność wszystkich podmiotów kościelnych, rozwój katechezy dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a zwłaszcza odważniejszą promocję wspólnot, ruchów i stowarzyszeń podejmujących formację wiernych - pisze abp Stanisław Gądecki w artykule dla KAI. Z niepokojem stwierdza, że okres pandemii odsłonił źródła poważnego kryzysu w Kościele, co wymaga dziś przezwyciężenia.

Jednocześnie Przewodniczący Episkopatu krytycznie ocenia jednostronne narzucanie radykalnych ograniczeń w kościołach przez władzę świecką, bez należytej konsultacji, wobec czego stawia pytanie: Czy takie działania nie pozostają w sprzeczności z Konstytucją RP oraz Konkordatem? Jego zdaniem, „mimo gwarancji konstytucyjnych i konkordatowych Kościół został potraktowany przez państwo gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe; jako dziedzina niekonieczna do życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję