Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Rusza remont najstarszej będzińskiej świątyni

Nareszcie! - to najczęściej powtarzane przez parafian i wszystkich mieszkańców Będzina słowo, kiedy dowiedzieli się, że jeszcze w tym roku rozpocznie się remont zabytkowego kościoła pw. Świętej Trójcy. 23 października Mszę św. inaugurującą prace odprawił biskup Grzegorz Kaszak.

Przygotowanie trwało kilka lat, wypełnionych ciężką pracą i poświęceniem proboszcza, ks. Andrzeja Stępnia oraz grupy osób zaangażowanych w ratowanie świątyni. Wszystko zaczęło się od pęknięć widocznych w kościele. - To wzbudziło nasz niepokój. Specjaliści orzekli, że przyczyną ich oraz odspajania się wieży od całości budowli są przede wszystkim szkody górnicze. Tę opinię potwierdził sąd, nakazując instytucjom odpowiedzialnym za działalność nieczynnych kopalń naprawić wyrządzone szkody w kościele i kaplicy św. Tomasza na cmentarzu - tłumaczy ks. Andrzej Stępień.

Reklama

Skala prac jest ogromna, gdyż zniszczenia zauważalne są we wszystkich elementach budynku. W pierwszym etapie wykonane zostaną prace ziemne związane z uzdatnieniem podłoża i naprawą oraz wzmocnieniem fundamentów. Teren zostanie odwodniony, a budynek zaizolowany. Następnie specjaliści rozpoczną klejenie i zszywanie ścian. Te prace mają na celu zabezpieczenie świątyni, bez nich grozi jej katastrofa budowlana. Ich zakres jest dokładnie określony w projekcie zatwierdzonym przez sąd, a pieniądze (które należy liczyć w milionach zł) pochodzą z odszkodowania od spółki górniczej.

Jednak ogromne wyzwanie stoi także przed parafią, która musi znaleźć środki na dalszą część prac. Podczas łatania ścian zniszczeniu ulegnie obecna polichromia z lat 70. XX wieku. W toku remontu planowane jest odtworzenie XIX-wiecznych malowideł. Należy też naprawić więźbę dachu oraz pokryć go blachą miedzianą. Wymienione zostaną: posadzka, ślusarka okienna oraz instalacje grzewcza, elektryczna, nagłośnieniowa i odgromowa, a renowacja czeka ołtarze i balkon chóru. - Posiadamy część środków, gdyż parafianie, jak i osoby związane z tym kościołem chętnie składają ofiary na jego ratowanie. Będziemy też starać się o dotacje państwowe i samorządowe - wylicza Ksiądz Proboszcz.

Nie powinno dziwić, że tak ogromne dzieło rozpoczęto od Mszy św. W procesji rozpoczynającej Mszę przyniesiono do ołtarza czczone w parafii relikwiarze świętych, aby w tym ważnym momencie przyzywać ich wsparcia. Trzy z nich - św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Brata Alberta i św. Katarzyny Sieneńskiej towarzyszyły wcześniej proboszczowi podczas podpisania umowy z wykonawcą prac. Kielich, który używano podczas Eucharystii, podarował parafii w 1589 r. przebywający tu kardynał Hipolit Aldobrandini, późniejszy papież Klemens VIII. - Przodkowie przekazali to dziedzictwo w nasze ręce. Z przykazania „Czcij ojca swego i matkę swoją” wynika, że my mamy tym dobrem się zaopiekować - mówił w homilii biskup Grzegorz Kaszak, dziękując wszystkim angażującym się w to wielkie dzieło.

2013-10-29 16:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sanktuarium już działa

Niedziela warszawska 21/2017, str. 7

[ TEMATY ]

świątynia

parafia

Magdalena Kowalewska

Młoda parafia pw. św. Jana Pawła II została erygowana zaledwie 6 lat temu

Młoda parafia pw. św. Jana Pawła II została erygowana zaledwie 6 lat temu

Parafia św. Jana Pawła II w Radzyminie chce zdążyć z budową świątyni na stulecie Bitwy Warszawskiej i 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły

W stulecie objawień fatimskich odbyła się V Pielgrzymka Żywego Różańca Diecezji Warszawsko-Praskiej do sanktuarium św. Jana Pawła. Wierni dziękowali za dar objawień oraz zawierzali czas przygotowania do peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która rozpocznie się 2 września.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję