Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z „Niedzielą” i dla „Niedzieli”

W sobotę, 21 września odbyła się XVII Pielgrzymka Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę, pod hasłem „Głosić Chrystusa wszystkim”.

Święto „Niedzieli” rozpoczęła uroczysta Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył biskup Antoni Długosz w koncelebrze redaktora naczelnego tygodnika, ks. inf. Ireneusza Skubisia i księży redaktorów edycji diecezjalnych. Zebranych powitał Ksiądz Redaktor Naczelny pisma. - Przychodzimy na Jasną Górę z radością i pobożnością. Przychodzimy, by zdać raport z naszej działalności Matce Bożej, która jest naszą główną Redaktorką, jest Dowódcą „Niedzieli”. Do Niej przynosimy nasze troski i nadzieje - powiedział m.in. ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Reklama

Druga część pielgrzymki miała miejsce w siedzibie Redakcji „Niedzieli”, nieopodal Jasnej Góry, gdzie m.in. wręczono medale „Mater Verbi” („Matka Słowa”) 2013 dla osób zaangażowanych w dzieło apostolatu Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. To nagroda przyznawana rokrocznie przez redaktora naczelnego tygodnika, ks. inf. Ireneusza Skubisia, który w ten sposób pragnie wyrazić swoją wdzięczność kapłanom pracującym w edycjach diecezjalnych „Niedzieli” w Polsce i na świecie, którzy propagują „Niedzielę” i zachęcają do jej lektury oraz ludziom świeckim za ich gorliwą pracę w różnych środowiskach na rzecz „Niedzieli”.

Podczas tegorocznej pielgrzymki medale „Mater Verbi” oraz dyplomy otrzymali kapłani oraz osoby świeckie z diecezji sosnowieckiej. Wśród laureatów już po raz drugi do nagrody został nominowany proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Targoszycach, ks. kan. Janusz Rakoczy. Mimo że nie mógł być obecny podczas spotkania, to jednak redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusz Skubiś w słowach pełnych wdzięczności i podziwu dziękował za jego służbę na rzecz naszego tygodnika. Z pewnością w niedługim czasie Ksiądz Redaktor Naczelny przybędzie osobiście do Targoszyc, aby w obecności parafian wręczyć Księdzu Proboszczowi zaszczytne wyróżnienie. Tegoroczny laureat, ks. kan. Janusz Rakoczy ze skromnością mówi, że wieść o swojej nominacji do medalu „Mater Verbi” przyjął ze zdziwieniem, ale i prawdziwym zadowoleniem. - Czuję się naprawdę wyróżniony, i to po raz drugi..., ale muszę dodać, że nie jest to tylko moją zasługą i nie jest to tylko moja nagroda, ale przede wszystkim moich parafian, którzy najbardziej lubią „Niedzielę”, bo najchętniej ją kupują i najwięcej jej rozprowadzamy. W każdą niedzielę w parafii rozchodzi się 80 egzemplarzy, a gdy coś o nas napiszą, to nawet dwa razy tyle. Nie ma przy tym żadnych zwrotów. „Niedziela” to naprawdę „drugi wikary” w parafii, który daje komentarze do najistotniejszych wydarzeń i problemów życia społecznego, politycznego, gospodarczego i przede wszystkim duchowego. Z niecierpliwością oczekuję aż dostarczony mi zostanie kolejny numer. I z radością biorę do ręki każdą „Niedzielę” - podkreśla nominowany do medalu „Mater Verbi” 2013 proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Targoszycach, ks. kan. Janusz Rakoczy. W sumie w targoszowickiej wspólnocie sprzedawanych jest kilka katolickich tytułów. Niemal wszystkie rozchodzą się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ks. inf. Ireneusz Skubiś przyznaniem medalu „Mater Verbi” dziękuje ks. kan. Januszowi Rakoczemu za wspaniałą postawę i wieloletnią, piękną współpracę, otwartość, przychylność i zrozumienie dla dziennikarskich starań oraz za zaangażowanie w promowaniu prasy katolickiej i nieustanne utrwalanie czytelnictwa w swojej wspólnocie parafialnej.

Do grona tegorocznych laureatów medalu „Mater Verbi” należy także ks. kan. Leonard Sobczyk, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach - za swoją „pro-niedzielność”, czyli promocję Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Również osobiście odebrał dyplom i medal „Mater Verbi” 2013 z rąk redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. inf. Ireneusza Skubisia ks. dr Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Nagroda przyznana została za propagowanie wśród katechetów, wychowawców, nauczycieli i uczniów wartości słowa i odpowiedzialności za nie.

Reklama

Z kolei w imieniu Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej dyplom i medal „Mater Verbi” 2013 - za służbę innym oraz upowszechnianie chrześcijańskich wartości na terenie diecezji sosnowieckiej - odebrał Jan Majzner, prezes diecezjalnej Akcji Katolickiej.

Rycerze Kolumba to młody zakon działający w naszej diecezji, jednak jego członkowie już zaznaczyli swoje przywiązanie do Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Nagrodę „Mater Verbi” 2013 otrzymali także za pomoc potrzebującym oraz krzewienie i propagowanie kultury chrześcijańskiej w diecezji sosnowieckiej. W imieniu Rycerzy Kolumba dyplom i medal „Mater Verbi” odebrał z rąk redaktora naczelnego „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusza Skubisia, Sławomir Korczyński - wielki mistrz Rady Sosnowieckiej Rycerzy Kolumba, który często obecny jest na łamach „Niedzieli Sosnowieckiej” z racji udziału w różnych inicjatywach i przedsięwzięciach, opisywanych przez naszych dziennikarzy.

Do grona laureatów medalu „Mater Verbi” 2013, którzy już co prawda nie mieszkają w naszej diecezji, ale nie tylko pracą, ale i sercem związani są z Zagłębiem, należą także państwo Bożena i Jan Kubikowie. Pan Jan, prezes Kasy SKOK „Jowisz” wraz z małżonką także otrzymali wyróżnienie Redaktora Naczelnego „Niedzieli”, bo to nasi stali, wierni Czytelnicy. Swoją obecnością pielgrzymkową wspólnotę „Niedzieli” ubogacił także Czesław Ryszka, czeladzianin, autor wielu publikacji książkowych i artykułów „Niedzieli”. Na Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej podczas pielgrzymki „Niedzieli” obecna była liczna grupa wiernych z parafii pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Trzebiesławicach ze swoim proboszczem, ks. Marianem Czerniejewskim.

2013-10-02 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o Świętym Patronie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 24/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pielgrzymka

Janusz Światowiec

Młodzież szkolna godnie reprezentuje swojego Patrona

Młodzież szkolna godnie reprezentuje swojego Patrona

Nasza diecezja w tym roku na różne sposoby upamiętnia wizytę św. Jana Pawła II w Zamościu w 1999 r. W dziękczynienie za dar Papieża Polaka włączyła się również społeczność Szkoły Podstawowej w Bełżcu, która właśnie przed 20 laty otrzymała swojego patrona w osobie Ojca Świętego

Wybór patrona dla szkoły w Bełżcu nie był przypadkowy. Do dziś wielu mieszkańców wspomina wizytę ówczesnego kardynała Karola Wojtyły, który w sierpniu 1971 r. wraz z kard. Stefanem Wyszyńskim odwiedził naszą miejscowość podczas nawiedzenia parafii przez Najświętszą Maryję Pannę w symbolach pustej ramy, świecy oraz Ewangeliarza. Ponadto, w życie naszej parafii zapisał się ks. Mieczysław Mokrzycki, dzisiejszy arcybiskup metropolita lwowski, który w latach 1987-90 pełnił w Bełżcu posługę wikariusza, a kilka lat później został osobistym sekretarzem Ojca Świętego Jana Pawła II. Również dzięki jego osobie postać i posługa Papieża stała się naszym parafianom jeszcze bliższe, także poprzez fakt, iż po latach, to właśnie Ksiądz Arcybiskup wprowadził do naszego parafialnego kościoła relikwie Papieża Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję