Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z „Niedzielą” i dla „Niedzieli”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę, 21 września odbyła się XVII Pielgrzymka Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę, pod hasłem „Głosić Chrystusa wszystkim”.

Święto „Niedzieli” rozpoczęła uroczysta Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył biskup Antoni Długosz w koncelebrze redaktora naczelnego tygodnika, ks. inf. Ireneusza Skubisia i księży redaktorów edycji diecezjalnych. Zebranych powitał Ksiądz Redaktor Naczelny pisma. - Przychodzimy na Jasną Górę z radością i pobożnością. Przychodzimy, by zdać raport z naszej działalności Matce Bożej, która jest naszą główną Redaktorką, jest Dowódcą „Niedzieli”. Do Niej przynosimy nasze troski i nadzieje - powiedział m.in. ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Druga część pielgrzymki miała miejsce w siedzibie Redakcji „Niedzieli”, nieopodal Jasnej Góry, gdzie m.in. wręczono medale „Mater Verbi” („Matka Słowa”) 2013 dla osób zaangażowanych w dzieło apostolatu Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. To nagroda przyznawana rokrocznie przez redaktora naczelnego tygodnika, ks. inf. Ireneusza Skubisia, który w ten sposób pragnie wyrazić swoją wdzięczność kapłanom pracującym w edycjach diecezjalnych „Niedzieli” w Polsce i na świecie, którzy propagują „Niedzielę” i zachęcają do jej lektury oraz ludziom świeckim za ich gorliwą pracę w różnych środowiskach na rzecz „Niedzieli”.

Podczas tegorocznej pielgrzymki medale „Mater Verbi” oraz dyplomy otrzymali kapłani oraz osoby świeckie z diecezji sosnowieckiej. Wśród laureatów już po raz drugi do nagrody został nominowany proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Targoszycach, ks. kan. Janusz Rakoczy. Mimo że nie mógł być obecny podczas spotkania, to jednak redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusz Skubiś w słowach pełnych wdzięczności i podziwu dziękował za jego służbę na rzecz naszego tygodnika. Z pewnością w niedługim czasie Ksiądz Redaktor Naczelny przybędzie osobiście do Targoszyc, aby w obecności parafian wręczyć Księdzu Proboszczowi zaszczytne wyróżnienie. Tegoroczny laureat, ks. kan. Janusz Rakoczy ze skromnością mówi, że wieść o swojej nominacji do medalu „Mater Verbi” przyjął ze zdziwieniem, ale i prawdziwym zadowoleniem. - Czuję się naprawdę wyróżniony, i to po raz drugi..., ale muszę dodać, że nie jest to tylko moją zasługą i nie jest to tylko moja nagroda, ale przede wszystkim moich parafian, którzy najbardziej lubią „Niedzielę”, bo najchętniej ją kupują i najwięcej jej rozprowadzamy. W każdą niedzielę w parafii rozchodzi się 80 egzemplarzy, a gdy coś o nas napiszą, to nawet dwa razy tyle. Nie ma przy tym żadnych zwrotów. „Niedziela” to naprawdę „drugi wikary” w parafii, który daje komentarze do najistotniejszych wydarzeń i problemów życia społecznego, politycznego, gospodarczego i przede wszystkim duchowego. Z niecierpliwością oczekuję aż dostarczony mi zostanie kolejny numer. I z radością biorę do ręki każdą „Niedzielę” - podkreśla nominowany do medalu „Mater Verbi” 2013 proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Targoszycach, ks. kan. Janusz Rakoczy. W sumie w targoszowickiej wspólnocie sprzedawanych jest kilka katolickich tytułów. Niemal wszystkie rozchodzą się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ks. inf. Ireneusz Skubiś przyznaniem medalu „Mater Verbi” dziękuje ks. kan. Januszowi Rakoczemu za wspaniałą postawę i wieloletnią, piękną współpracę, otwartość, przychylność i zrozumienie dla dziennikarskich starań oraz za zaangażowanie w promowaniu prasy katolickiej i nieustanne utrwalanie czytelnictwa w swojej wspólnocie parafialnej.

Reklama

Do grona tegorocznych laureatów medalu „Mater Verbi” należy także ks. kan. Leonard Sobczyk, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach - za swoją „pro-niedzielność”, czyli promocję Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Również osobiście odebrał dyplom i medal „Mater Verbi” 2013 z rąk redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. inf. Ireneusza Skubisia ks. dr Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Nagroda przyznana została za propagowanie wśród katechetów, wychowawców, nauczycieli i uczniów wartości słowa i odpowiedzialności za nie.

Reklama

Z kolei w imieniu Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej dyplom i medal „Mater Verbi” 2013 - za służbę innym oraz upowszechnianie chrześcijańskich wartości na terenie diecezji sosnowieckiej - odebrał Jan Majzner, prezes diecezjalnej Akcji Katolickiej.

Rycerze Kolumba to młody zakon działający w naszej diecezji, jednak jego członkowie już zaznaczyli swoje przywiązanie do Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Nagrodę „Mater Verbi” 2013 otrzymali także za pomoc potrzebującym oraz krzewienie i propagowanie kultury chrześcijańskiej w diecezji sosnowieckiej. W imieniu Rycerzy Kolumba dyplom i medal „Mater Verbi” odebrał z rąk redaktora naczelnego „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusza Skubisia, Sławomir Korczyński - wielki mistrz Rady Sosnowieckiej Rycerzy Kolumba, który często obecny jest na łamach „Niedzieli Sosnowieckiej” z racji udziału w różnych inicjatywach i przedsięwzięciach, opisywanych przez naszych dziennikarzy.

Do grona laureatów medalu „Mater Verbi” 2013, którzy już co prawda nie mieszkają w naszej diecezji, ale nie tylko pracą, ale i sercem związani są z Zagłębiem, należą także państwo Bożena i Jan Kubikowie. Pan Jan, prezes Kasy SKOK „Jowisz” wraz z małżonką także otrzymali wyróżnienie Redaktora Naczelnego „Niedzieli”, bo to nasi stali, wierni Czytelnicy. Swoją obecnością pielgrzymkową wspólnotę „Niedzieli” ubogacił także Czesław Ryszka, czeladzianin, autor wielu publikacji książkowych i artykułów „Niedzieli”. Na Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej podczas pielgrzymki „Niedzieli” obecna była liczna grupa wiernych z parafii pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Trzebiesławicach ze swoim proboszczem, ks. Marianem Czerniejewskim.

2013-10-02 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież ustanawia Niedzielę Słowa Bożego

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Franciszek

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty postanowił, aby III niedziela zwykła była obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. Czytamy o tym w ogłoszonym dziś Liście Apostolskim w formie Motu Proprio „Aperuit illis”. Jak zaznacza Franciszek, ma się ona przyczynić „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”. Dokument został podpisany w 1600 rocznicę śmierci św. Hieronima – wielkiego miłośnika i tłumacza Pisma Świętego, a jednocześnie dzień wspomnienia liturgicznego tego doktora Kościoła.

Papież podkreśla, że dla zrozumienia Pisma Świętego konieczne jest odczytywanie go w perspektywie wydarzenia Chrystusa, a jednocześnie wydarzenia z Misji Jezusa i Jego Kościoła należy odczytywać w świetle Pisma Świętego. Przypomina, iż na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia poprosił, aby jedna niedziela w ciągu roku została w całości poświęcona słowu Bożemu. Zaznacza, że ustanawiając Niedzielę Słowa Bożego spełnia prośby Ludu Bożego, a także postulaty zawarte w nauczaniu II Soboru Watykańskiego oraz adhortacji apostolskiej Benedykta XVI Verbum Domini.

CZYTAJ DALEJ

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Mistrz Księgi Domowej,

1. Wszelkie „umywanie”, „obmywanie się” lub kogoś albo czegoś kojarzy się ściśle z faktem istnienia jakiegoś brudu. Umywanie to akcja mająca na celu właśnie uwolnienie się od tego brudu. I jak o brudzie można mówić w znaczeniu dosłownym i przenośnym, taki też sens posiada czynność obmywania; jest to oczyszczanie się z fizycznego brudu albo akcja symboliczna powodująca uwolnienie się od moralnego zbrukania. To ten ostatni rodzaj obmycia ma na myśli Psalmista, kiedy woła: „Obmyj mnie całego z nieprawości moich i oczyść ze wszystkich moich grzechów …obmyj mnie a stanę się bielszy od śniegu” (Ps 51, 4-9). Wszelkie „bycie brudnym” sprowadza na nas złe, nieprzyjemne samopoczucie, uwolnienie się zaś od owego brudu przez obmycie przynosi wyraźną ulgę.
Biblia mówi wiele razy o obydwu rodzajach zarówno brudu jak i obmycia, czyli oczyszczenia. W rozważaniach niniejszych zajmiemy się obmyciami z brudu w znaczeniu moralnym.

CZYTAJ DALEJ

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

rozważanie

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiaj nie ma Mszy św. w kościele, ale adorując krzyż, rozważamy miłość Boga posuniętą do ofiary Bożego Syna. Izajasz opisuje Jego cierpienie i nagrodę za podjęcie go (Iz 52, 13 – 53, 12). To cierpienie, poczynając od krwi ogrodu Oliwnego do śmierci na krzyżu, miało swoich świadków, choć żaden z nich nie miał pojęcia, że w tym momencie dzieją się rzeczy większe niż to, co widzą. „Podobnie, jak wielu patrzyło na niego ze zgrozą – tak zniekształcony, niepodobny do człowieka był jego wygląd i jego postać niepodobna do ludzi – tak też wprawi w zdumienie wiele narodów. Królowie zamkną przed nim swoje usta, bo ujrzą coś, o czym im nie mówiono, i zrozumieją coś, o czym nigdy nie słyszeli” (Iz 52, 14n). Krew Jezusa płynie jeszcze po Jego śmierci – z przebitego boku wylewa się zdrój miłosierdzia na cały świat. Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję