Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jubileuszowe „Te Deum”

Przyszedł długo oczekiwany dzień koralowego jubileuszu, na który czekała jego bohaterka - cała parafia pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu na czele z jej przewodnikiem duchowym, proboszczem i kustoszem maryjnego sanktuarium, ks. Janem Wieczorkiem. Przygotowała swoje serca i dusze, by jak najpiękniej przeżyć jubileuszowe świętowanie. Pogoda jak na zamówienie - ciepło i słonecznie, a w promieniach słońca z daleka widoczny dach świątyni, który niedawno pokryty został blachą miedzianą, by także w sposób materialny zaznaczyć jubileusz parafii

W niedzielę, 15 września parafianie z Jaroszowca podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem Pasterza Kościoła sosnowieckiego, biskupa Grzegorza Kaszaka wyśpiewali radosne „Te Deum”. Dzwony wzywające na Eucharystię oznajmiły, że pora już do kościoła, by punktualnie o godz. 11 rozpocząć dziękczynną modlitwę za powołanie do życia parafialnej wspólnoty przed 35 laty i za wszystko, co w wymiarze duchowym i materialnym się tutaj dokonało, by polecać Bogu całą wspólnotę parafialną i prosić dla żyjących o błogosławieństwo, a dla tych, którzy odeszli już do wieczności - o łaskę nieba.

Niemożliwe stało się możliwe

Jubileusz to czas radości z dokonanych dzieł i refleksji nad tym, co się w tym czasie dokonało, a także nad ludźmi, dzięki którym niemożliwe stało się możliwe. Dlatego nie mogło zabraknąć wśród zaproszonych gości emerytowanego, pierwszego proboszcza, budowniczego świątyni i obiektów parafialnych - ks. kan. Stanisława Ferta, który aktualnie mieszka w Domu Księży Emerytów w Kielcach. To jemu w sposób szczególny wyrazili wdzięczność wierni jaroszowieckiej wspólnoty. Wzruszające było spotkanie długoletniego, byłego Proboszcza z parafianami, wśród których byli świadkowie tamtych lat, niełatwych czasów, walki o parafię i kościół, wielu trudnych sytuacji. Pewnie dlatego, gdy ks. kan. Stanisław Fert skierował do nich słowo, w oczach wielu pojawiły się łzy. - Choć jestem teraz dalej od was, każdego dnia łączę się z wami duchowo i nie zapominam, że jestem jednym z was. Ogromną radością jest dziś widzieć, że zapoczątkowane dzieło rozwija się i idzie w dobrym kierunku - powiedział ks. kan. Stanisław Fert. Obecny Proboszcz z kolei zaznaczył, iż ks. kan. Stanisław Fert zostawił po sobie ślad nie do zatarcia, który prowadzi do Boga. A to dzisiejsze, ciepłe spotkanie to dowód na to, że pierwszy Proboszcz i jego kontynuator, ks. Jan Wieczorek doskonale się rozumieją i szanują.

Niespodzianka ujawniona

Reklama

- Dziś po raz czwarty mamy zaszczyt gościć Pasterza naszej diecezji w jaroszowieckich progach, w domu Matki. Po raz pierwszy Ksiądz Biskup był u nas 6 września 2009 r. na zakończenie obchodów 30-lecia parafii. Wtedy poświęcił odnowioną w całości elewację świątyni i zewnętrzne oświetlenie naszego sanktuarium. Kiedy zaś Biskup Ordynariusz udzielał sakramentu bierzmowania naszej młodzieży, 13 czerwca br., i zobaczył deski i krokwie przy kościele, zapytał do czego to będzie potrzebne. Wtedy z humorem odpowiedziałem, że to na dach, a reszta niech będzie niespodzianką. I Ksiądz Biskup wtedy powiedział: „To się nie lękajcie i niech Bóg wam błogosławi”. I rzeczywiście, te słowa w stu procentach się spełniły. Dzisiaj ta niespodzianka została w całej swojej krasie ujawniona - powiedział na rozpoczęcie Mszy św. jubileuszowej Proboszcz jaroszowieckiej parafii jubilatki. Ksiądz Biskup podczas uroczystości dokonał poświęcenia tej ogromnej wymiarowo „niespodzianki” - nowego dachu kościoła.

Szczęśliwy finał

Firma „Metrol” z Nowego Sącza pracowała przy wymianie blachy na dachu kościoła od 17 czerwca do 31 lipca br. Praca na wysokości była trudna i niebezpieczna, w dodatku przy 40-stopniowych upałach. - Jednak firma wywiązała się z obowiązków pod każdym względem, a teraz, gdy stres już poza nami, możemy się tylko cieszyć ze zrealizowanych szczęśliwie planów oraz z faktu, że nie przeliczyliśmy się i wszystko na czas zdołaliśmy zakończyć - mówi ks. Jan Wieczorek. W dniu jubileuszu z parafianami byli szefowie „Metrolu”, małżonkowie Bożena i Roman Rolkowie, którzy tego dnia przeżywali 34. rocznicę ślubu.

O przyszłość się nie lękam

Słowa świętej Teresy: „grosz wdowi, praca, uczciwość, zaufanie i błogosławieństwo Boże wiele może dokonać i dokonywa” przytoczył na zakończenie koralowej uroczystości Ksiądz Proboszcz. - Takich parafian można sobie tylko życzyć. Wszystkie rodziny w miarę swoich możliwości zaangażowały się w inwestycję wymiany dachu na kościele i cokolwiek wykonują dla parafii i świątyni robią to zawsze gratisowo. Rodziny w jaroszowieckiej wspólnocie są życzliwe, oddane Bogu i troszczące się o kościół duchowy i materialny, dlatego przy tej okazji jubileuszu do wszystkich kieruję staropolskie „Bóg zapłać”. A po dzisiejszym słowie Księdza Biskupa na pewno zaangażowanie będzie jeszcze większe, więc nie lękam się o przyszłość - stwierdził ks. Jan Wieczorek.

Na Bożą chwałę

Reklama

W homilii Biskup Ordynariusz zaznaczył, że od korzeni nie można się odcinać, jak to pokazuje obecny Proboszcz w Jaroszowcu, który pięknie kontynuuje dzieło swojego Poprzednika, dokładając wszelkich starań, by w parafii wszystko rozkwitało i rozwijało się na Bożą chwałę. - Wasz cmentarz parafialny jest jednym z najlepiej zadbanych cmentarzy w całej diecezji. A cóż powiedzieć o tym kościele? Lecz na nic byłyby te wszystkie artystyczne dzieła wewnątrz kościoła, gdyby na to wszystko zaczęła lać się woda. Trzeba było zrobić dach, kosztowną niezwykle inwestycję, ale jakże konieczną. Wasz Duszpasterz podjął się tego dzieła, bo wiedział zapewne, że ma bardzo życzliwych parafian i wiedział, że go nie zostawią, bo mają świadomość, że to miejsce święte, które służyć będzie temu i następnym pokoleniom - podkreślał Kaznodzieja. Ksiądz Biskup przypomniał także, że to miejsce jest szczególne, to sanktuarium, taki drogowskaz na mapie zbawienia. Zachęcał, by wierni otwierali swoje serca przed Maryją, aby przychodzili tu, by powiedzieć, co ich boli, ale i potrafili wyrażać wdzięczność. A tytuł „Wspomożycielka Wiernych” mówi, że Cudowna Pani jest zawsze gotowa być przy człowieku, jest zawsze gotowa pomagać i wspierać - podkreślał biskup Grzegorz Kaszak.

Niespodzianek ciąg dalszy

Podziękowania, życzenia i kwiaty zakończyły podniosłą uroczystość koralowego jubileuszu w Jaroszowcu, a żeby tradycji stało się zadość na zakończenie zabrzmiało „Życzymy, życzymy”, które zgodnym chórem wyśpiewali parafianie biskupowi Grzegorzowi Kaszakowi oraz ks. kan. Stanisławowi Fertowi - wrześniowym solenizantom.

- W dniu jubileuszu dziękujemy za to, co było, ale na tym nie poprzestajemy, patrzymy też w przyszłość, mamy plany, ale niech na razie pozostaną niespodzianką - tajemniczo powiedział Ksiądz Proboszcz. Znany z charyzmy, doskonałych pomysłów i Bożego entuzjazmu ks. Jan z pewnością niedługo znowu zaskoczy nie tylko swoich parafian, kapłanów, ale i samego Biskupa. A „Niedziela Sosnowiecka” na pewno niespodzianki tej nie przeoczy.

2013-09-25 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrzest – powołanie – Karmel

Niedziela częstochowska 20/2016, str. 3

[ TEMATY ]

jubileusz

zakonnica

Karmel

Beata Pieczykura

M. Maria Milena (pierwsza z lewej) podczas złotego jubileuszu ślubów zakonnych w Karmelu

M. Maria Milena (pierwsza z lewej) podczas złotego jubileuszu ślubów zakonnych w Karmelu

Pragnienie, które sam Bóg zasiał w sercu człowieka, jest niezawodnym przewodnikiem na życiowej drodze. Odkrycie Jego planu i pójście za głosem Mistrza oznacza odnalezienie szczęścia, radości, miłości i pokoju tu, na ziemi, a potem na całą wieczność

Tak właśnie Pan prowadzi s. Marię Milenę od Chrystusa (Zofię Truszkowską), a ona odpowiedziała: „Ty jesteś moim Bogiem, idę pełnić Twą wolę”. Opuściła rodzinny dom i trafiła do sióstr karmelitanek bosych, mniszek kontemplacyjno-klauzurowych, które trwają na modlitwie z Maryją za Kościół i świat. Dziś, w Roku Świętym Miłosierdzia i 1050. rocznicy Chrztu Polski, wielbi Boga za dar życia, chrztu, powołania i dziękuje za złoty jubileusz ślubów zakonnych, które złożyła 3 maja 1966 r. w Karmelu Bożego Miłosierdzia w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję