Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nie bądź cicho!

W poniedziałek 8 kwietnia będziemy przeżywać Dzień Świętości Życia. A prawdę, że życie jest święte i że jest darem wymagającym naszej troski zamanifestują szczecinianie podczas XI Szczecińskiego „Marszu dla Życia”, który odbędzie się tradycyjnie w drugą niedzielę po Wielkanocy, tj. 14 kwietnia. Hasłem tegorocznego Marszu będą słowa: „Nie bądź cicho!”. O wartości każdego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci trzeba mówić głośno i odważnie. - Nie bądź cicho - reaguj, gdy wiesz, że ktoś myśli, bądź namawia do aborcji… gdy sprzedawane są środki wczesnoporonne… gdy propagowane jest in vitro… gdy pochwalana jest eutanazja… gdy zacierane są granice prawdy o człowieku… - zachęcają organizatorzy. Punktem kulminacyjnym „Marszu dla Życia” - jak zawsze - będzie Msza św. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła i możliwość podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa Adopcja to inicjatywa, która powstała po objawieniach w Fatimie, będąca odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce. A takim grzechem bez wątpienia jest grzech aborcji. Pomysł modlitwy za nienarodzone a zagrożone zabiciem dziecko zrodził się w 1987 r. w duszpasterstwie akademickim Ojców Paulinów w Warszawie, natomiast na początku 1994 r. powołano do życia ogólnopolski Ruch Rozkrzewiania Duchowej Adopcji pod patronatem przeora Jasnej Góry.

W niedzielę poprzedzającą Dzień Świętości Życia - 7 kwietnia - w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej obchodzony będzie Archidiecezjalny Dzień Życia. W tym roku połączony z akcją promującą Szczeciński „Marsz dla Życia”. Promocja Marszu polegać będzie na rozdawaniu ulotek informacyjnych przed i po każdej Mszy św. we wszystkich parafiach archidiecezji. Tego dnia wierni w parafiach będą mogli podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. O godz. 20 w kościele pw. Świętego Krzyża w Szczecinie odbędzie się natomiast II Szczeciński Koncert dla Życia, podczas którego wystąpi polski raper Arkadio. Dochód z koncertu (bilet kosztuje 20 zł) zostanie przeznaczony na działalność pro-life. Patronat nad wydarzeniem objął abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Koncert poprzedzony będzie Mszą św. o godz. 18.30.

Reklama

Dzień Świętości Życia - obchodzony w Polsce od 1998 r. - to znakomita okazja do podjęcia modlitwy za tych najsłabszych, którzy nie mają głosu i są w niebezpieczeństwie, oraz do dziękczynienia za życie, którym zostaliśmy obdarowani przez Boga.

Prawdopodobnie w Dzień Świętości Życia zostanie zaprezentowany dokument bioetyczny Konferencji Episkopatu Polski opracowany pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera, stojącego na czele zespołu KEP ds. bioetycznych. Dziesięciostronicowy dokument, składający się z czterech rozdziałów, będzie dotyczył głównie problemów bioetyki genetycznej, początków ludzkiego życia, obrony małżeństwa i rodziny. Będzie też zawierał apel do polityków, aby w „procesie stanowienia prawa zajmowali zdecydowane stanowisko podmiotowe, a nie tylko przyjmowali koniunktury władz czy partii”.

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrońcy życia: pojednajmy się!

[ TEMATY ]

ochrona życia

prof. Chazan

Piotr Drzewiecki

Potyczki w środowiskach pro-life zmniejszają skuteczność oddziaływania obrońców życia. Jest to wykorzystywane przez środowiska przeciwne - uważa prof. Bogdan Chazan. W rozmowie z KAI ginekolog i położnik podkreśla, że różnica w kwestii karania kobiet to sprawa poboczna, której nie należy w sposób sztuczny ciągle odgrzewać, że obrońcy życia zamiast skupiać się na dzielących ich szczegółach, powinni się zjednoczyć w imię dobrej sprawy. Podobnego zdania jest dr Paweł Wosicki, Prezes Polskiej Federacji Obrońców Życia który zwraca jednak uwagę, że obrońcy życia chcący pozostać wiernymi nauczaniu polskiego Episkopatu w tej sprawie nie mogą przyjąć argumentów zwolenników karalności kobiet.

Kwestia karalności kobiet, uwzględniona w obywatelskim projekcie ustawy antyaborcyjnej autorstwa Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, dzieli środowiska obrońców życia. Jak przyznaje prof. Bogdan Chazan w rozmowie z KAI, choć obie strony konfliktu nie wyrzekają się swoich poglądów, powinny podjąć współpracę dla dobra wyższej sprawy, jaką jest ochrona życia.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z przedstawicielami dzieł charytatywnych

2023-02-01 20:29

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ubóstwo i odrzucenie są obrazą człowieka – powiedział papież Franciszek spotykając się w nuncjaturze apostolskiej w Kinszasie z przedstawicielami dzieł charytatywnych działających w Demokratycznej Republice Konga.

Najpierw wysłuchał ich świadectw. O swojej niepełnosprawności, której można było uniknąć i o działalności stowarzyszenia, które pomaga takim osobom. 68-letni obecnie mężczyzna wspomniał, że gdy miał 4 lata, gdy rodzice zaprowadzili go do pobliskiego szpitala na poprawienie skręconej od urodzenia stopy. Na miejscu nie było lekarza i operację przeprowadził niefachowo jego asystent. Nie tylko nie pomógł, ale jeszcze doszło do zakażenia i w efekcie chłopiec stracił dwa palce, nastąpiło uszkodzenie nerwu i do dzisiaj Pierre cierpi z tego powodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję