Reklama

Niedziela Łódzka

Święto patrona archidiecezji

Niedziela łódzka 14/2013, str. 1, 3

[ TEMATY ]

Łódź

Msza św.

Henryk Tomczyk

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski; od lewej bp Adam Lepa, od prawej ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski; od lewej bp Adam Lepa, od prawej ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr

W uroczystość św. Józefa, patrona ludzi pracy i archidiecezji łódzkiej, w bazylice archikatedralnej modlono się o potrzebne łaski dla Kościoła łódzkiego oraz dla ludzi pracy i ich rodzin, a także dla wszystkich, którzy pracy nie mają. Dziękowano również Bogu za wybór Ojca Świętego i zanoszono prośby o to, by błogosławił i umacniał papieża Franciszka w jego posłudze Piotra dla całego Kościoła i świata.

Mszę św. z abp. Markiem Jędraszewskim koncelebrowali: bp Adam Lepa, ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr oraz kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Świątynię wypełnili się m.in. ludzie pracy, związkowcy, przedstawiciele organizacji katolickich, klerycy, siostry zakonne, Rycerze Kolumba. Poczty sztandarowe wystawiły wielkie zakłady pracy archidiecezji i województwa łódzkiego, a także NSZZ „Solidarność”. We wspólną modlitwę za pośrednictwem Radia Niepokalanów włączyli się jego słuchacze.

Mszę św. poprzedziła krótka konferencja zatytułowana „Świadectwo wiary ludzi pracy”, którą wygłosił ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr, wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ksiądz Profesor wygłosił też homilię, w której mówił m.in. o pracy, miłości, rodzinie. Te wartości w kontekście minionego systemu tworzyły w Łodzi szczególne napięcie i dramatyczne wyzwania.

W nowym systemie ekonomicznym i politycznym znów nie jesteśmy wolni od trójmianu - rodzina, miłość, praca. Bezrobocie, które jest nie tylko złem społecznym, ale nade wszystko moralnym, wymusza emigrację, która staje się próbą dla rodziny i jej trwałości, a niejednokrotnie próbą dla wiary. To miasto w dużej mierze obumiera, gdyż brakuje sił, koncepcji, strategii dla odbudowania właściwej relacji pomiędzy miłością, rodziną i pracą. Warto zatem odczytać z Ewangelii tę prawdę, że nie można budować żadnej polityki społecznej związanej z dowartościowaniem pracy, jeżeli niszczy się równocześnie strukturę rodziny, instytucję małżeństwa, jeżeli nie szanuje się ludzkiej miłości. Tylko polityka i działanie społeczne, które troszczy się o miłość, rodzinę i pracę jest w stanie ocalić rzeczywistość człowieka, uratować jego przyszłość. Nie wolno zapomnieć, że przyszłość świata idzie przez rodzinę!

Reklama

- Gromadzimy się dziś wokół św. Józefa, oblubieńca i rzemieślnika, człowieka niezwykłej miłości i wytrwałej pracy, aby dostrzec, że mimo niesprzyjających warunków kulturowych i politycznych, potrafił on podporządkować swoją pracę rodzinie i miłości do niej - mówił ks. prof. Bortkiewicz. - Św. Józef traktował pracę nie tylko jako sposób zarobkowania, ale jako potwierdzenie swojej miłości, wierności, troskliwości. Praca była dla niego sposobem wyrażania najgłębszych relacji małżeńskich i ojcowskich. Traktował również pracę jak modlitwę, sposób na uświęcenie życia i zbawienie. Prosimy dzisiaj św. Józefa, aby pomógł nam zrozumieć sens pracy i przez nią przybliżać się do Boga, Stwórcy i Odkupiciela, uczestniczyć w Jego zbawczych zamierzeniach w stosunku do człowieka i świata. Modlimy się również za to miasto, jego mieszkańców, Kościół łódzki, jego Pasterzy i lud, aby to miasto stało się nadzieją życia dla obecnych i przyszłych pokoleń - zakończył.

Podczas liturgii abp Marek Jędraszewski wręczył Złote i Srebrne Krzyże Archidiecezji Łódzkiej, przyznawane za wybitne zasługi dla Kościoła w Łodzi. Złote Krzyże otrzymali: Władysław Ciemnicki - prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej, członek Rady Duszpasterskiej; Maria Mazurkiewicz - prezes dwóch kolejnych kadencji Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej i członek Rady Duszpasterskiej; s. Emiliana Stręciwilk ze Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek, która w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia posługi w bazylice archikatedralnej, a w ubiegłym przeżywała jubileusz 60-lecia ślubów zakonnych. Srebrne Krzyże otrzymali: Eugenia i Kazimierz Bednarkowie z parafii św. Judy Tadeusza w Łodzi; Stanisław Reguła z parafii św. Maksymiliana w Łodzi; Marianna Strugińska-Felczyńska z parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu - prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej i Włodzimierz Wierzbowski - prezes Rady Parafialnej w parafii Matki Boskiej Bolesnej w Łodzi.

Na zakończenie abp Marek Jędraszewski podziękował wszystkim uczestnikom Mszy św. i udzielił im pasterskiego błogosławieństwa.

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek odprawił Mszę św. za zmarłych kardynałów i biskupów

[ TEMATY ]

papież

Msza św.

Franciszek

Semilla Luz / Foter / CC BY

"Zmarli kardynałowie i biskupi byli ludźmi, którzy poświęcili się swemu powołaniu i posłudze Kościołowi, który miłowali, tak jak się kocha oblubienicę" - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice watykańskiej. Ojciec Święty modlił się za 9 kardynałów i 136 biskupów zmarłych w ciągu minionego roku. W gronie 9 kardynałów było dwóch Polaków: zmarły 23 stycznia b.r. emerytowany metropolita warszawski i Prymas Polski kard. Józef Glemp oraz 5 czerwca b.r. kard. Stanisław Nagy. Natomiast wśród 136 biskupów zmarłych w ciągu minionego roku jest także abp Ignacy Tokarczuk, emerytowany metropolita przemyski (29 grudnia 2012).

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję