Reklama

Niedziela Lubelska

W Kościele jest wielu ubogich

URSZULA BUGLEWICZ: - W II niedzielę wielkanocną przypada święto patronalne Caritas. W tym roku, po raz pierwszy w tym dniu rozpocznie się w Kościele Tydzień Miłosierdzia…

KS. WIESŁAW KOSICKI: - Ten rok jest szczególny, jeśli chodzi o harmonogram wydarzeń związanych z naszą działalnością i z tym, kiedy Caritas przez swoich wolontariuszy chce przypominać wiernym o tym, do czego zachęcał nas bł. Jan Paweł II: do wyobraźni miłosierdzia; do tego, aby w swoich środowiskach dostrzegać osoby potrzebujące, chore, dotknięte cierpieniem. Od nas, ludzi wierzących, zależy na ile - przez podejmowanie różnych działań - uda się ulżyć ich cierpieniu, wesprzeć ich w przeżywaniu trudności. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski w tym roku nastąpiła zmiana w czasie przeżywania Tygodnia Miłosierdzia: z października został on przeniesiony na czas po niedzieli Miłosierdzia Bożego, kiedy przypada święto patronalne Caritas.

- Co na 69. Tydzień Miłosierdzia proponuje lubelska Caritas?

- W te szczególne dni, które będziemy przeżywać pod hasłem „Wiara żywa uczynkami”, chcemy pokazać, jak wiele Caritas jako instytucja Kościoła wnosi w przestrzeń ubogich, jak troszczy się o swoich braci, którzy przeżywają cierpienia związane z biedą materialną, bądź ubóstwem duchowym. Wsłuchując się w słowa papieża Franciszka, który na początku pontyfikatu przypomniał, że w Kościele jest wielu ubogich, którym trzeba przyjść z pomocą, chcemy pochylić się nad problemami współczesnego świata. Przez przygotowane materiały katechetyczne i homiletyczne chcemy dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców, informując ich o tym, w jaki sposób mogą wspierać wolontariuszy Caritas z parafialnych i szkolnych oddziałów w ich codziennej pracy.

- Jakie problemy naszego środowiska potrzebują pilnego rozwiązania?

- W najbliższym czasie pomoc chcemy skierować do trzech grup, które w naszym rozeznaniu wymagają natychmiastowych i długofalowych rozwiązań: są to dzieci, niepełnosprawni oraz osoby starsze i chore.
Stała pomoc dzieciom to sztandarowa działalność Caritas, prowadzona w ramach istniejących programów pomocowych, jak: dożywianie dzieci w szkołach, fundusze stypendialne, organizacja wypoczynku zimowego i letniego dla dzieci z najuboższych rodzin, czy dofinansowywanie leczenia i rehabilitacji, często poza granicami naszego kraju. W tym roku, kontynuując podejmowane dotychczas działania, chcemy postawić na różne formy aktywności dzieci i młodzieży jeśli chodzi o wykorzystanie wolnego czasu. Stąd nasza propozycja organizowania różnych spotkań kulturalnych czy warsztatów tematycznych i hobbistycznych. W ramach centrali tworzymy projekt pomocy rodzinom w ich aktywnym spędzaniu wolnego czasu, by umiały go spożytkować na mądrą zabawę i ciekawą edukację. Jeśli zgromadzimy odpowiednie fundusze, zaprosimy dzieci i młodzież, m.in. na zajęcia artystyczne, czy też związane z żeglarstwem, turystyką wędkarską, udzielaniem pierwszej pomocy. Ponieważ dostrzegamy wiele problemów związanych z przemocą wśród dzieci w szkołach i na podwórkach, z pewnością zaproponujemy warsztaty psychologiczne, podczas których nauczymy, jak nie dopuszczać do takich sytuacji oraz jak się bronić.

Reklama

- Kolejne grupy, które zostaną objęte szczególną pomocą Caritas, to niepełnosprawni oraz chorzy…

- We współczesnym świecie coraz wyraźniej widać, że osoby niepełnosprawne spychane są na margines życia społecznego i zawodowego. Przez programy aktywizujące chcemy pomóc im przekroczyć niewidzialne bariery, które nie pozwalają pokonać poczucia odrzucenia. Chcemy pomóc osobom niepełnosprawnym w odbudowaniu poczucia własnej wartości, co z pewnością pomoże im skuteczniej poruszać się na rynku pracy.
Trzecią docelową grupą osób, ku której kierujemy naszą pomoc, są starsi i przewlekle chorzy. Ta przestrzeń osób samotnych, borykających się z niedołężnością, bądź chorobami terminalnymi, stale się powiększa. Równocześnie zauważamy, że coraz więcej osób przeżywa trudności związane z czasem starości i choroby w swoich domach, poza środowiskiem szpitalnym. Dla zdrowych członków rodziny są to sytuacje nowe, w których nie zawsze potrafią się odnaleźć, bo nie są przygotowane do podejmowania profesjonalnej opieki nad swoimi bliskimi. Na tej płaszczyźnie prowadzimy pomoc dwutorowo. Z jednej strony poprzez wypożyczalnię sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego chcemy potrzebującym zapewnić jak najlepsze warunki życia, z drugiej myślimy o ich opiekunach, których chcemy przygotować do podejmowania codziennej pielęgnacji i troski o chorych przez szkolenia i warsztaty. Tworzymy więc projekty nastawione na edukację osób zajmujących się starszymi i chorymi.

- W jaki sposób lubelska Caritas pozyskuje środki na prowadzenie tej działalności?

- Wciąż apelujemy do ludzi dobrej woli, by wspierali nasze akcje - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom czy Chleb Dobroci. Te akcje przynoszą wymierne efekty, jednak nie gwarantują zabezpieczenia wszystkich potrzeb naszych podopiecznych. Chcemy więc przeprowadzić szkolenia wśród osób, które będą profesjonalnie poszukiwać sponsorów i pozyskiwać środki finansowe na realizowane przez nas projekty. Mamy też nadzieję, że mieszkańcy Lubelszczyzny i w tym roku zechcą podzielić się z nami 1% podatku.

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

CARITAS POLSKA dla misji

W najbliższą niedzielę kościół na całym świecie obchodzić będzie Niedzielę Misyjną. Jest to kulminacyjny moment ogłoszonego przez Papieża Franciszka nadzwyczajnego miesiąca misyjnego. W Ewangelii Mateusza w 28 rozdziale czytamy wezwanie Jezusa: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody” (Mt. 28,19). Caritas Polska włącza się w działalność misyjną kościoła, wspierając materialnie dzieła prowadzone przez polskich misjonarzy w wielu zakątkach świata m.in. w Rwandzie, na Madagaskarze, w Wenezueli, Argentynie, Boliwii, Ekwadorze i na Syberii. „ Dzięki pracy misjonarek i misjonarzy dokładnie wiemy, gdzie na świecie znajdują się ubodzy. Wsparcie przekazywane przez darczyńców dociera wprost do potrzebujących” – mówi ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska.

RWANDA

CZYTAJ DALEJ

Nieść radość w chorobie

2023-02-03 20:37

Ewa Melerska

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Przed nami XXXI Światowy Dzień Chorego. Uroczyste obchody tego dnia odbędą się 10 lutego br. Najpierw w katedrze wrocławskiej, a później na auli PWT. O tym, jaki będzie przebieg tego wydarzenia oraz dlaczego warto przyjść, opowiada Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

W kalendarzu Dzień Chorego przypada 11 lutego, natomiast centralne obchody w archidiecezji wrocławskiej zaplanowane są dzień wcześniej. -Ze względu na placówki opiekujące się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, centralne obchody zostały przeniesione, na piątek - 10 lutego. -podkreśla P. Trawka.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję