Reklama

Niezwykła pamiątka wyboru papieża Franciszka

Książka „Pamiętnik konklawe 2013” jest oryginalnie pomyślana, frapująco napisana i jakże pięknie wydana. Tu i ówdzie opublikowano naprędce niewielkie książeczki na temat Ojca Świętego Franciszka, bez żadnej dbałości edytorskiej; byle coś zarobić… Omawiana pozycja różni się nie tylko wysoką jakością tekstu i obrazu, ale i bogactwem treści. Już sam wybór pamiętnikarskiej formy narracji jest oryginalny. Powstała książka dokumentalna i osobista zarazem, bardzo wzruszająca, pełna bystrych obserwacji, wzbogacona wypowiedziami wielu wybitnych ludzi, którzy przebywali wówczas w Wiecznym Mieście.

Śledzimy dzień po dniu przebieg przełomowych wydarzeń - ostatnich spotkań z udziałem Benedykta XVI, okresu „sede vacante”, przygotowań do konklawe, pierwszych wystąpień Franciszka od „habemus papam”, poprzez Mszę św. inauguracyjną aż po uroczystości Niedzieli Palmowej. Postać nowego papieża pojawia się z zachowaniem klasycznych reguł dramaturgicznych. Poznajemy go już co prawda na samym początku, jak żegna odchodzącego Benedykta XVI, ale jeszcze nie wiemy, że będzie nowym Pontifexem. Obserwujemy wielkie ożywienie wokół konklawe, polowanie dziennikarzy na tzw. faworytów, a tymczasem przez Plac św. Piotra idzie sobie samotnie skromny duchowny, trudno poznać, że kardynał, a co dopiero przyszły papież. A jednak! Młodemu fotografowi Michałowi Klagowi (znamy go np. z „Ojczyzny ocalonej”) udało się „trafić” kard. Bergoglio jeszcze w paru innych sytuacjach.

„Potrzebowałem trochę czasu, by lepiej zrozumieć Watykan, by móc z samego centrum wydarzeń dzielić się wiadomościami odbiegającymi od codziennego, uproszczonego serwisu prasowego” - pisze młody autor Adam Sosnowski (nie mylić z ojcem - Leszkiem). Faktycznie zadziwia głębia refleksji i spostrzeżeń młodego człowieka. Budująca jest prezentowana wiedza i orientacja w życiu Kościoła powszechnego - rzecz niezbyt typowa dla najnowszej generacji piszących, także tych z prawej strony.

Reklama

Cel tej opowieści jest jasny: ponowne przeżywanie, wspominanie i upamiętnianie historycznych dla Kościoła, chrześcijan i całego świata dni. I choć nie wątpię, że miliony ludzi śledziły za pomocą telewizji, gazet czy internetu przebieg owych dni, to być może nieraz odbywało się to w przelocie, powierzchownie i bez chrześcijańskiej perspektywy, bo o to trudno we współczesnych mass mediach. Ta książka, jako świadectwo historycznych wydarzeń, będzie funkcjonować jeszcze długie lata.

Eseistyczno-pamiętnikarski zapis jest bogato ilustrowany znakomitymi fotografiami - prawie 200 niepowtarzalnych zdjęć! One też oddają niepowtarzalne emocje, które towarzyszyły nieoczekiwanej rezygnacji Benedykta XVI, wyborowi nowego papieża Franciszka i pierwszym dniom jego pontyfikatu. Akredytowani przy Stolicy Apostolskiej młodzi autorzy znaleźli się w gronie wybranych, którzy mieli dostęp niemal wszędzie.

W „Pamiętniku konklawe 2013” znajdziemy pięknie nakreśloną sylwetkę nowego papieża, w tym jego zdjęcia także z czasów, gdy był księdzem, biskupem, a potem metropolitą Buenos Aires, ze spotkań z Janem Pawłem II oraz z Benedyktem XVI. Książka zawiera ponadto ostatnie przemówienia Benedykta XVI i pierwsze homilie papieża Franciszka.

„Pamiętnik konklawe 2013”, Adam Sosnowski, zdjęcia Michał Klag, wydawnictwo Biały Kruk, 200 str., format albumowy, 20,5x26 cm, papier kredowy, oprawa twarda lakierowana, obwoluta.

Jeżeli jesteś Czytelnikiem „Niedzieli”, to zachęcamy do zamówienia bogato ilustrowanej książki w formacie albumowym „Pamiętnik konklawe 2013” bezpośrednio w Białym Kruku. Przy zamówieniu 1 egz. otrzymasz 10 proc. rabatu, a przy zamówieniu 2 i więcej egz. - aż 15 proc. rabatu i piękny album w dużym formacie (180 str., 240 zdjęć, 24x30 cm, papier kredowy matowy, twarda lakierowana oprawa) „Z serca błogosławię” za jedyne 9 zł zamiast ceny detalicznej 81 zł, w dowolnej liczbie - do wyczerpania nakładu. Album ten stanowi piękną pamiątkę i przedstawia unikatowy zapis jedynej pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI do naszej Ojczyzny. Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić pod numerami: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 254-56-19. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub e-mail: dystrybucja@bialykruk.pl. Przy zamówieniu powyżej 120 zł koszty wysyłki (12 zł) ponosi wydawnictwo.

2013-04-03 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskiej młodzieży: bądźcie „poetami pokoju”

2022-11-28 15:17

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Ojciec Święty przyjął na audiencji studentów i nauczycieli biorących udział we włoskim projekcie edukacyjnym formującym do pokoju i troski o drugiego człowieka. Jego zwieńczeniem będzie marsz z Perugii do Asyżu, na którym młodzi przedstawią wypracowane przez siebie propozycje pokojowe. Papież postawił im za wzór Jana XXIII, i jego wciąż aktualną encyklikę nt. pokoju, oraz Martina Luthera Kinga. „Bądźcie poetami pokoju” – apelował Franciszek.

Nawiązując do Asyżu, gdzie młodzi spotkają się w przyszłym roku, Papież przypomniał, że związany z tym miastem św. Franciszek wciąż inspiruje i nadal pozostaje symbolem pokoju, braterstwa i miłości do bliźnich. Wskazał, że dzisiejszy świat pilnie potrzebuje wzięcia troski za drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję