Reklama

Ze świata

Francja

Paryski marsz w obronie praw dziecka

Ponownie Francja protestuje na ulicach w obronie praw dziecka. Byli ludzie i z Tuluzy (ponad 800 km od Paryża), i z terytoriów zamorskich. Szczególnie bulwersujące były wypowiedzi osób adoptowanych przez Francuzów. Jedna z nich, 47-letnia dziś pani, z Korei, jako 5-letnie dziecko została adoptowana. Przyleciała właśnie do Francji. Przeżyła szok kulturowy, bała się ludzi mających duże nosy. Bała się wszystkiego.

Ale na szczęście trafiła do rodziny pełnej - miała w niej ojca i matkę. Przez trzy miesiące nauczyła się języka. Ze wzruszeniem błagała, aby nie robić krzywdy dzieciom i nie dodawać im bólu przez wprowadzenie prawa adopcji „dla wszystkich”, na zasadzie, że każdy ma „prawo” do dziecka. Kiedy po manifestacji przechodziła przez tłum, wiele osób ze wzruszeniem i uznaniem ściskało jej drobne dłonie.

Były trzy trasy. Tylko ostatnie zdjęcie jest z najdłuższej trasy. Trudno było mi zrobić ujęcie, aby pokazać kolumnę, która szła najliczniej, od La Defense do Łuku Triumfalnego na placu Charles’a de Gaulle’a - Etoile.

Według organizatorów było 1400000 uczestników, według - policji... czterokrotnie mniej.

Nie uzyskano pozwolenia na wejście na Champs Elysees ani pod Łuk.

Elżbieta Nienałtowska

Syria

Ucieczki chrześcijan z Aleppo

Chaldejski ordynariusz Aleppo bp Antoine Audo przybył do Rzymu jako przewodniczący syryjskiej Caritas na spotkanie katolickich organizacji niosących pomoc w tamtym regionie. Nie mógł jednak powrócić do swej diecezji ze względu na zamknięcie lotniska w Aleppo i niebezpieczeństwa na drogach.

- Jestem w kontakcie z moim wikariuszem generalnym, z księżmi, przyjaciółmi i krewnymi. Odradzono mi powrót, mimo że bardzo chciałbym być z moimi diecezjanami - powiedział bp Audo agencji AFP. Jest on też zaniepokojony o los dwóch księży uprowadzonych półtora miesiąca temu. Porywacze zażądali okupu w wysokości 150 tys. dolarów.

Pytany o przyszłość chrześcijan w Syrii, biskup Aleppo wyznał, że nie czują się oni bezpiecznie. Obawiają się, by i w ich kraju nie doszło do takich prześladowań, jak w Iraku. Dotąd Aleppo opuściło od 20 do 30 tys. chrześcijan. Na początku konfliktu syryjskiego społeczność chrześcijańska w tym mieście liczyła 160 tys. osób.

Reklama

Cypr

O wyjściu ze strefy euro

Zwierzchnik Kościoła grecko-prawosławnego na Cyprze abp Chryzostom II powiedział: - To poprzedni prezydent Dimitris Christofias doprowadził nas do katastrofy. Niektórzy z wówczas rządzących powinni trafić do więzienia. Abp Chryzostom II potwierdził jednocześnie możliwość udzielenia państwu pożyczki ze środków Kościoła. Obecny cypryjski prezydent przystał na tę propozycję, do rozwiązania pozostały tylko kwestie prawne.

Abp Chryzostom II opowiedział się też za regulowanym wyjściem kraju ze strefy euro, bo, jego zdaniem, tylko to może uchronić Cypr przed upadkiem.

Ludzie

Abp Gerhard Ludwig Müller

Zdaniem prefekta Kongregacji Nauki Wiary, wraz z nowym pontyfikatem Kościół, zachowując istotę wiary, staje przed nowymi wyzwaniami. Używane przez włoskie media pojęcie „rewolucyjny” nie pasuje do papieża Franciszka. - Podstawy Kościoła, które ustanowił Bóg, nie dają się zmienić przez człowieka - powiedział abp Gerhard Ludwig Müller w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress.

W odniesieniu do związków Franciszka z teologią wyzwolenia podkreślił, że w przypadku papieża Bergoglio chodzi o konkretne zaangażowanie na rzecz ubogich. - Nasza mowa o godności człowieka przekłada się na rzeczywistość, musimy pokazywać profetycznie i krytycznie niesprawiedliwe struktury i aktywnie się im przeciwstawiać, ponieważ zaprzeczają one chrześcijańskiemu obrazowi człowieka. Nikt nie powinien być wykluczany z dostępu do dóbr tego świata - podkreślił abp Müller. Jego zdaniem, niektóre osoby opowiadające się za teologią wyzwolenia i trzymające się ideologii lewicowej, powinny wiedzieć, że komunizm był największym wrogiem ubogich.

Cudzysłów

Jest konkretna nadzieja na zjednoczenie Kościoła Wschodu i Zachodu. (…) przyszłe pokolenia zobaczą Kościół zjednoczony.
Bartłomiej I, patriarcha Konstantynopola

Krótko

Cypr zawarł porozumienie z krajami strefy euro. Władze tego państwa otrzymają co prawda 10 mld euro pożyczki, ale musiały zgodzić się na straty w lokatach klientów banków, którzy mieli depozyty przekraczające 100 tys. euro.

Polska obok Bułgarii, Rumunii i Łotwy należy do najmniej innowacyjnych krajów w UE - według Komisji Europejskiej.

W UE pogłębia się kryzys socjalny, będący negatywną konsekwencją cięć budżetowych i podwyżek podatków, a w wielu krajach członkowskich nie ma widoków na poprawę sytuacji - alarmuje Komisja Europejska.

Core Issues Trust - brytyjska organizacja nie może umieszczać na londyńskich autobusach reklam namawiających do leczenia z homoseksualizmu. Tak orzekł sąd, który podtrzymał decyzję władz Londynu sprzed roku, zakazującą umieszczania w publicznych miejscach tego typu ogłoszeń.

Borys Bieriezowski - słynny rosyjski oligarcha i jednocześnie przeciwnik polityczny prezydenta Władimira Putina, od 2003 r. przebywający na emigracji w Wielkiej Brytanii, popełnił samobójstwo. Śledztwo nie wykazało na razie, aby Bieriezowskiemu ktoś pomógł w samobójstwie.

Héctor Timerman - minister spraw zagranicznych Argentyny zażądał, by Wielka Brytania podjęła z jego krajem rozmowy na temat suwerenności Falklandów, ale strona brytyjska zadeklarowała sprzeciw, uzasadniając to wynikiem niedawnego referendum.

Rocznie co najmniej 20 kobiet umiera, a ponad 2,5 tys. poważnie choruje z powodu stosowania pigułek antykoncepcyjnych - poinformowała Francuska Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Leków.

Nie słabnie napięcie na Półwyspie Koreańskim. Korea Płn. zagroziła atakiem rakietowym na amerykańskie cele. Wojsko Korei Płd. zostało postawione w stan najwyższej gotowości bojowej.

2013-04-03 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję