Reklama

Watykan

Kard. Baldisseri zaprezentował Instrumentum laboris synodu o rodzinie

Rezultaty pierwszego etapu - tegorocznego Zgromadzenia Nadzwyczajnego Synodu Biskupów o rodzinie zostaną wykorzystane do przygotowania Instrumentum laboris Zgromadzenia Zwyczajnego w roku 2015, po którym z kolei zostanie opublikowany zaaprobowany przez papieża dokument końcowy - poinformował kard. Lorenzo Baldisseri. Sekretarz generalny Synodu Biskupów w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej przedstawił tematykę obecnego Zgromadzenia Nadzwyczajnego Synodu Biskupów oraz "Instrumentum laboris" - dokument roboczy jego prac. Dodał, że jest on rezultatem odpowiedzi na 39 pytań kwestionariusza dokumentu przygotowawczego, jakie napłynęły do Watykanu z całego świata. Jednocześnie ogłosił datę i temat Zgromadzenia Zwyczajnego w październiku 2015 roku.

[ TEMATY ]

rodzina

biskup

Watykan

synod

Synod o rodzinie

KATARZYNA ARTYMIAK

Przedstawiając "Instrumentum laboris" obecnego Synodu kard. Baldisseri wyróżnił w nim trzy części.

Pierwsza poświęcona jest Ewangelii rodziny, która wypływa z Bożego planu, znajomości Pisma św., nauczania Kościoła, prawa naturalnego oraz powołania chrześcijańskiego. Zaznaczono, że słaba znajomość nauczania Kościoła wymaga od osób pracujących w duszpasterstwie lepszego przygotowania oraz zaangażowania, sprzyjających jego zrozumieniu przez wiernych. Jednocześnie wskazano na konieczność pomagania ludziom młodym w budowaniu życia rodzinnego.

Druga część dokumentu roboczego Synodu mówi o wyzwaniach duszpasterskich związanych z rodziną. Wskazano między innymi na kryzys wiary, wewnętrzne sytuacje kryzysowe, naciski zewnętrzne oraz inne kwestie. Podkreślono odpowiedzialność pasterzy za przygotowanie do małżeństwa, aby decyzja narzeczonych stała się dojrzalszą, w świetle wiary w Pana Jezusa.

W "Instrumentum laboris" rozważono także pewne trudne sytuacje duszpasterskie, w tym związki nieformalne, problem osób rozwiedzionych i żyjących w separacji, rozwiedzionych żyjących w nowych związkach cywilnych, kwestię ich dzieci, matek samotnych, osób znajdujących się w nieuregulowanej sytuacji kanonicznej oraz ludzi niewierzących lub niepraktykujących proszących o sakrament małżeństwa.

W obrębie tzw. trudnych sytuacji małżeńskich dostrzeżono wiele cierpień a także świadectw szczerej miłości (n.80). Kard. Baldisseri jest przekonany, że konieczne jest umożliwienie osobom zranionym uleczenia i pojednania, że potrzebne jest duszpasterstwo, które mogłoby zaoferować miłosierdzie, którego Bóg udziela wszystkim. W "Instrumentum laboris" czytamy, że chodzi o "proponowanie, a nie narzucanie, towarzyszenie a nie naleganie, zapraszanie a nie usuwanie, niepokojenie a nie pozbawianie złudzeń" (n. 109).

Sekretarz generalny Synodu Biskupów zaznaczył, że Kościół poczuwa się do obowiązku towarzyszenia parom żyjącym w związkach nieformalnych, ufając, że może im dopomóc w podjęciu odpowiedzialności takiej, jak zawarcie małżeństwa. Mówiąc o sytuacji osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach kard. Baldisseri wskazał na potrzebę uproszczenia i usprawnienia procedur sądowych orzekania nieważności małżeństwa. W odniesieniu do ludzi niewierzących lub niepraktykujących proszących o sakrament małżeństwa wskazano na konieczność lepszego przygotowania podczas kursów a także towarzyszenia małżonkom po ślubie. Nie pominięto problemów związków osób tej samej płci, dostrzegając potrzebę otoczenia ich troską duszpasterską, a zwłaszcza dzieci, które żyją w takim kontekście.

Reklama

Trzecia część "Instrumentum laboris" porusza kwestie związane z otwartością na życie, w tym słabą znajomość encykliki Pawła VI "Humanae vitae". Konieczne jest ukazanie jest jej pozytywnych podstaw - odpowiedzialnego ojcostwa i macierzyństwa. Mowa jest w niej także o wychowaniu w rodzinie do wiary, w tym w tzw. trudnych sytuacjach rodzinnych, odbijających się na dzieciach.

Kard. Baldisseri podkreślił, że tematy, których nie ujęto w obecnym "Instrumentum laboris" będą podjęte podczas Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów w dniach 4-25 października 2015 roku. Jego temat będzie brzmiał "Jezus Chrystus objawia tajemnicę i powołanie rodziny". Będzie ono stanowiło trzeci etap procesu refleksji o rodzinie (pierwszym był konsystorz w lutym b.r., drugim tegoroczny synod nadzwyczajny). Dodał, że rezultaty pierwszego etapu - tegorocznego Zgromadzenia Nadzwyczajnego Synodu Biskupów o rodzinie zostaną wykorzystane do przygotowania "Instrumentum laboris" Zgromadzenia Zwyczajnego w roku 2015, po którym z kolei zostanie opublikowany zaaprobowany przez papieża dokument końcowy.

Sekretarz generalny Synodu Biskupów podkreślił, że 28 września planowany jest dzień modlitwy w intencji prac tego gremium. Natomiast podczas obrad Synodu w kaplicy Salus Populi Romani bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Zachęcił wiernych na całym świecie, a zwłaszcza mnichów i mniszki zakonów kontemplacyjnych do modlitwy w intencji prac Synodu.

2014-06-26 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najmłodszy biskup w Polsce

[ TEMATY ]

biskup

www.archidiecezja.lodz.pl

Bp Marek Marczak

Bp Marek Marczak

Ks. Marek Marczak, 46-letni rektor seminarium duchownego w Łodzi, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej.

Publikujemy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: obecna Polska jest wielkim zwycięstwem Powstańców Styczniowych

2023-01-26 17:40

[ TEMATY ]

Powstanie Styczniowe

świętokrzyskie

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Piotr Polak

Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami w Bodzentynie, 26 bm.

Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami w Bodzentynie, 26 bm.

Obecna Polska jest wielkim zwycięstwem Powstańców Styczniowych - ocenił prezydent Andrzej Duda w Bodzentynie (Świętokrzyskie) podczas czwartkowych obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania.

W czwartek prezydent Andrzej Duda wziął udział w obradach uroczystej sesji Rady Miasta w Bodzentynie zwołanej z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego. W trakcie obrad radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o ustanowieniu roku 2023, rokiem Bohaterów Powstania Styczniowego na terenie miasta i gminy.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: Śmiertelna ofiara wybuchu gazu; pod gruzami może być jeszcze jedna osoba

2023-01-27 13:57

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Ratownicy przeszukujący rumowisko powstałe po wybuchu gazu na probostwie w katowickiej dzielnicy Szopienice odnaleźli pod gruzami ciało jednej z dwóch poszukiwanych osób; zgon potwierdził już lekarz. Trwają poszukiwania drugiej kobiety, która mogła być w budynku w chwili eksplozji. Z gruzów uratowano psa.

"Około godziny 12.30 strażacy odnaleźli w gruzowisku ciało jednej z osób, następnie lekarz stwierdził zgon (...). Akcja ratunkowa jest kontynuowana. Dalej poszukujemy jednej osoby. Wierzymy głęboko, że albo odnajdziemy ją żywą, albo nie znajdziemy tam już nikogo, a ta osoba znajdzie się w innym miejscu" - powiedział na miejscu akcji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję