Reklama

Niedziela Częstochowska

Chłopcy malowani, sami wybierani

Z ppłk. Adrianem Klimkiem, wojskowym komendantem uzupełnień w Częstochowie, w przeddzień Święta Wojska Polskiego, o służbie żołnierskiej dziś, rozmawia Jolanta Kobojek

Niedziela częstochowska 32/2018, str. IV

[ TEMATY ]

wywiad

Bożena Sztajner/Niedziela

Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego dociera na Jasną Górę każdego roku 14 sierpnia

Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego dociera na Jasną Górę każdego roku 14 sierpnia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jolanta Kobojek: – 15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego. Gościmy w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Częstochowie. Chcę w tym właśnie miejscu zapytać, w jaki sposób świętujecie ten dzień?

Ppłk Adrian Klimek: – Częstochowa ten dzień świętuje w sposób szczególny, bo jest to okres pielgrzymkowy. 13 sierpnia na Przeprośną Górkę dotrze 27. Piesza Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego. 14 sierpnia o godz. 9 biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek będzie przewodził uroczystej Mszy św. Następnie grupa pielgrzymkowa uda się do Częstochowy i głównymi Alejami Najświętszej Maryi Panny przejdzie na Jasną Górę. Na czele grupy pielgrzymkowej maszerować będzie orkiestra wojskowa oraz kompania honorowa. W pielgrzymce uczestniczyć będą również przedstawiciele służb mundurowych oraz żołnierze innych państw.
15 sierpnia wieczorem tradycyjnie odbędzie się uroczysty Apel Jasnogórski, któremu przewodził będzie Biskup Polowy WP. Na modlitwę apelową przybędą władze samorządowe, żołnierze, kombatanci, przedstawiciele Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, młodzież z organizacji proobronnych. Podniosły i wojskowy charakter uroczystości zapewnią pododdziały honorowe z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca i 5. Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach. Po Apelu na błoniach przeprowadzona będzie salwa armatnia.

– 14 sierpnia, kiedy do Częstochowy wchodzi wiele pielgrzymek, wojsko jednak się wyróżnia. Czy tego dnia jeszcze bardziej dumny czuje się człowiek, że nosi mundur?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Pielgrzymka wojskowa zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem społeczeństwa, na trasie pielgrzymki jest bardzo dużo osób oglądających kolumnę wojskową, dużo dzieci i młodzieży. Sama ranga – występ orkiestry, kompanii honorowej, pododdziałów – dodaje szczególnie podniosłego charakteru. Często grupa pielgrzymkowa witana jest brawami, uśmiechem i miłymi słowami. Przejście w tym dniu Alejami i wejście na Jasną Górę to naprawdę ogromne przeżycie.

– W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wtedy Wojsko Polskie bardzo mocno wpisało się w naszą historię. Dzisiaj te zadania polegają na zupełnie innych działaniach. Jeżeli mówimy o Częstochowie, to jakie są główne zadania Wojskowej Komendy Uzupełnień i wojska na naszym terenie?

– WKU jest terenowym organem wykonawczym Ministra Obrony Narodowej w sprawach operacyjno-obronnych i rządowej administracji niezespolonej. Głównym zadaniem Wojskowej Komendy Uzupełnień jest uzupełnienie pokojowe i mobilizacyjne jednostek wojskowych. WKU w Częstochowie terytorialnym zasięgiem obejmuje powiaty: lubliniecki, kłobucki, myszkowski i częstochowski oraz miasto Częstochowa. WKU zajmuje się również administrowaniem zasobami osobowymi na potrzeby obronne, realizacją świadczeń na rzecz obrony, zarządzaniem kryzysowym. Istotnym elementem działalności jest promocja obronności oraz rekrutacja do ochotniczych form służby wojskowej: szkolnictwa wojskowego, służby przygotowawczej, zawodowej, służby w Narodowych Siłach Rezerwowych oraz w jednostkach Obrony Terytorialnej. Służba przygotowawcza jest przeznaczona dla osób, które nie miały wcześniej żadnej styczności z wojskiem. W ciągu czterech miesięcy żołnierze przechodzą szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową oraz szkolenie specjalistyczne, dzięki któremu posiądą wiedzę i nabędą umiejętności potrzebne do służby na konkretnych stanowiskach i specjalnościach wojskowych. Służba przygotowawcza jest także przepustką do służby w ramach NSR i służby zawodowej. Corocznie WKU w Częstochowie kieruje do służby zawodowej kilkadziesiąt osób. Jest to dla młodych ludzi duża szansa na ciekawą pracę i rozwój osobisty. Od kilku miesięcy prowadzimy intensywny nabór do wojsk obrony terytorialnej. W tym roku rozpoczęto formowanie 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pierwszym etapem jest utworzenie batalionu lekkiej piechoty w Gliwicach, który rozpocznie szkolenie jesienią. Z Częstochowy i okolic do służby obecnie zakwalifikowano ok. 80 osób. Kolejni kandydaci na bieżąco kierowani są na kwalifikacje. Myślę, że w ciągu ok. 1,5-2 lat taki batalion powstanie w Częstochowie – wtedy żołnierze z naszego regionu, wyszkoleni w batalionie gliwickim, będą stanowili fundament do jego sformowania.

Reklama

– Wspomniał Pan o 80 osobach. Czy to dużo, czy mało, patrząc na nasze miasto? Czy to cieszy się powodzeniem?

– Wojska OT cieszą się dużym zainteresowaniem. W województwie na razie jest to początek ich funkcjonowania. Za dwa lata, kiedy powstanie batalion w Częstochowie, będziemy potrzebować kilkuset kandydatów. Już teraz zapraszam do WKU wszystkich chętnych. Terytorialna służba wojskowa pozwala pogodzić naukę, pracę zawodową ze służbą wojskową. Szkolenia odbywają się raz w miesiącu w weekendy i w okresie wakacyjnym, urlopowym. Służba ta daje wiele możliwości – od spełnienia własnych marzeń, zainteresowań do rozwoju specjalistycznego i zawodowego.

– Gdyby ktoś teraz zaczął zastanawiać się, czy wstąpić do wojska, jakie kryteria powinien spełnić, zanim jeszcze przyjdzie tutaj i zapyta? Taka pierwsza myśl i wtedy pierwsza weryfikacja – mogę czy nie mogę...

– Takie podstawowe kryteria to są: obywatelstwo polskie, niekaralność za przestępstwa umyślne, odpowiedni stan zdrowia, zdolność psychofizyczna. Do służby przygotowawczej wystarczy kategoria zdrowia przyznana przez komisję lekarską, przed którą staje każdy 19-latek podczas kwalifikacji wojskowej organizowanej we wszystkich powiatach. Do służby zawodowej, szkolnictwa wojskowego oraz kobiety muszą przejść badania przez wojskową komisję lekarską. Wszyscy kandydaci przechodzą również badania w Wojskowej Pracowni Psychologicznej w Częstochowie. Informacje o szczegółowych wymaganiach można uzyskać w komendzie lub na stronach internetowych. Serdecznie wszystkich zapraszam do zapoznania się z ofertą wojska, również kobiety, które coraz częściej myślą o karierze wojskowej. W ostatnich latach kobiety stanowią ok. 20% powoływanych do różnych rodzajów służby.

– Czy służba kobiet różni się w zdecydowanym stopniu od męskiej?

– Służba nie różni się w żaden sposób. Dla mężczyzn i kobiet są jednakowe wymagania. Służbę pełnią na tych samych stanowiskach. Kobiety muszą sprostać wymaganym testom sprawności fizycznej. Ale to nie znaczy, że się nie nadają, bo z doświadczeń, jak widzimy, dobrze sobie radzą. Wiele dziewczyn pełni służbę w jednostkach powietrzno-desantowych, gdzie stan zdrowia i wysoka sprawność fizyczna jest podstawowym wymogiem.

– Powiedzieliśmy o tym, że kiedy piesza pielgrzymka wojskowa wchodzi na Jasną Górę, wzbudza duże zainteresowanie przede wszystkim dlatego, że pielgrzymi idą w mundurach wojskowych. Zatrzymajmy się na mundurach, które w zależności od tego, jaki to jest rodzaj wojska, różnią się od siebie, ale zawsze punktem wspólnym jest to, że każdy z mundurów ma emblematy patriotyczne.

– Na pielgrzymce wszyscy żołnierze umundurowani są na polowo ze względów praktycznych, bo pokonując dużą trasę, mundur polowy jest zawsze wygodniejszy. A mundury wyjściowe są różne; koloru stalowego – mają siły powietrzne, koloru zielonego – wojska lądowe, koloru czarnego – marynarka wojenna. Łączy to wszystko symbol narodowy – orzeł, który widnieje na czapkach wojskowych. Orzeł ten zawsze towarzyszy żołnierzom w całej historii wojskowości i do dzisiaj jest widoczny na czapkach, rogatywkach, beretach. Mundury zawierają też inne oznaczenia, np. baretki, które są oznaką medali, odznaczeń, jakie żołnierz otrzymał; „korpusówki” oznaczające przynależność do rodzaju wojsk lub służb (np. artyleria, wojska zmechanizowane, inżynieryjne, chemiczne itd.). Są oznaki rozpoznawcze jednostek wojskowych, odznaki pamiątkowe, honorowo przyznawane żołnierzom za służbę w jednostkach wojskowych. Jest również wiele innych oznak symbolizujących ukończenie kursów, uczelni, zdobycia specjalności wojskowych. Mundur wojskowy zawiera wiele elementów, ale chyba najbardziej znanym jest orzełek wojskowy, który w całej tradycji historii wojskowości jest nieodłącznym elementem i symbolem polskiego żołnierza.

– I flaga narodowa?

– Flaga narodowa noszona obecnie na rękawach mundurów polowych oraz godło państwowe na rękawie mundurów galowych to symbole dodające uroku, ale też wielkiej godności mundurowi wojskowemu.

– Skoro świętowanie, to czego należy życzyć polskiemu wojsku? Temu w Częstochowie i w ogóle w Polsce...

– Żołnierzom życzy się żołnierskiego szczęścia. Jest ono potrzebne, gdyż żołnierze muszą służyć i być w gotowości 24 godziny na dobę. Żołnierskie szczęście bardzo pomaga przy wykonywaniu trudnych zadań.

2018-08-08 10:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowa Pielgrzymka do Rzymu

Niedziela przemyska 47/2016, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

pielgrzymka

Joanna Trudzik

Abp Adam Szal

Abp Adam Szal

Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy

KS. ZBIGNIEW SUCHY: – Księże Arcybiskupie, kiedy myślałem o Pielgrzymce Narodowej do Rzymu, uświadomiłem sobie, że Pan Bóg obdarowuje nas takimi łaskami, których dawno już Polska i świat nie doświadczyły. Chciałbym zapytać Księdza Arcybiskupa o ten dar, jakim była Pielgrzymka Narodowa z okazji Roku Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Pani Sylwia Łabińska urodziła się w Szczecinie. Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, w Hanowerze. To tu skończyła szkołę, a następnie rozpoczęła pracę w hotelarstwie. Jej rodzina nigdy nie była zbytnio wierząca. Kobieta więc przez wiele lat żyła tak, jakby Boga nie było. – Do kościoła chodziłam jedynie z babcią, to było jeszcze w Szczecinie, potem już nie – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica imienin ks. Jerzego Popiełuszki

2024-04-23 08:06

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Na imieniny ks. Jerzego Popiełuszki 23 kwietnia 1984 r. przybyło blisko tysiąc osób. Kwiaty wypełniły cały pokój na plebanii. W rocznicę tego wydarzenia, spotkają się niektórzy jego uczestnicy oraz wiele innych osób bliskich ks. Jerzemu i takich, które chcą wyrazić mu wdzięczność.

Po Eucharystii o godz. 18.00 w kościele pw. św. Stanisław Kostki w Warszawie w parafialnym Domu Amicus odbędzie się spotkanie, podczas którego głos zabiorą uczestnicy imienin ks. Popiełuszki z 1984 r. oraz przedstawiciele związanych z nim środowisk, w tym parafii, w których posługiwał. Wszyscy zaproszeni są do tego, by przynieść kwiaty na grób ks. Popiełuszki i wpisać się do „Księgi wdzięczności”, m.in. za pośrednictwem strony: 40rocznica.popieluszko.net.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję